Kiedy można wykonać badania prenatalne

W dzisiejszych czasach można zdecydować się na realizację badań prenatalnych bez ryzyka, że okażą się one jakimkolwiek zagrożeniem dla dziecka. Celem takich badań jest sprawdzenie, czy nowe życie rozwija się prawidłowo i czy nie pojawiły się symptomy różnych chorób. Wskazanie do wykonania testu dotyczy w szczególności kobiet decydujących się na dziecko po 35 roku życia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zrealizować badanie prenatalne w dowolnym wieku.

Badania prenatalne kiedy i dlaczego warto je wykonać?

Decydując się na najlepszy czas, kiedy wykonać badania prenatalne, większość pań rozważa okres od 11 tygodnia ciąży. Wcześniej można zgłosić się na inne badania, np. krwi, moczu, glukozy, testy na choroby weneryczne itd. Oczywiście mamy mogą być zainteresowane realizacją takich badań po prostu profilaktycznie, ale w niektórych przypadkach istnieją specjalne wskazania w ich kierunku. Usg prenatalne może zlecić lekarz prowadzący ciążę zawsze wtedy, gdy przyszła mama ma 35 lat i więcej oraz jeśli w rodzinie pojawiły się już przypadki chorób genetycznych czy też wad rozwojowych.

Wskazania do badań prenatalnych

Wiedząc już, że warto wykonać badania prenatalne kiedy to zrobić i gdzie (nie każdy szpital ma odpowiednie wyposażenie), należy się właściwie przygotować. Badania te w pierwszym terminie, czyli około 11 tygodnia ciąży, składają się z rozszerzonych testów krwi z oceną białka ciążowego oraz wolnej gonadotropiny kosmówkowej. Wykonuje się również usg prenatalne, pozwalające wykryć wczesne symptomy ewentualnych wad rozwojowych. Już w tym momencie możliwe jest stwierdzenie, czy dziecko wykazuje objawy takich chorób jak zespół Downa lub zespół Edwardsa. Oczywiście badanie prenatalne można, a nawet trzeba, powtórzyć – kolejne terminy umawia się do 19 tygodnia ciąży.

Potwierdzenie otrzymanych wyników

Można od razu zapisać się na tzw. test podwójny, albo też powtórzyć badanie w sytuacji, gdy wyniki budzą wątpliwości. Wszystkie podstawowe testy są nieinwazyjne, jednak jeśli nie można za ich pomocą dokładnie zweryfikować stanu płodu, istnieją dalsze badania cechujące się już pewną inwazyjnością. W tym celu należy pobrać próbki materiału genetycznego płodu za pomocą kilku inwazyjnych metod, które wymagają znieczulenia miejscowego bądź całkowitego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here