Jak zabezpieczyć się w dobie koronawirusa

Rękawiczki nitrylowe bezpudrowe, maseczki i płyny do dezynfekcji to akcesoria, do których w ostatnim czasie przyzwyczailiśmy się wszyscy. Mają one oczywiście związek z koniecznością zabezpieczenia siebie i swojej rodziny przed możliwością zakażenia. O czym warto wiedzieć, żyby czuć się bezpiecznie?

Dlaczego maseczki są ważne?

Maseczki są ważne z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że koronawirus rozsiewany jest głównie przez bioaerozol, czyli bardzo małe kropelki wody i śliny unoszące się w powietrzu, które produkowane są przez układ oddechowy człowieka. Dzisiaj wiadomo, że nie każdy produkuje bioaerozol w takiej samej ilości, choć nie wiemy jeszcze, dlaczego tak się dzieje.

Pory w maseczkach są oczywiście zbyt duże, żeby zatrzymać pojedyncze cząstki wirusa, jednak wystarczająco małe, by zapobiegać przedostawaniu się kropli aerozolu unoszących się w powietrzu. Chronią przy tym w dwie strony – zarówno przed zakażeniem od innych osób, jak i przed możliwością przekazania wirusa innym. Nie bez przyczyny noszenie maseczek w czasie choroby jest w niektórych krajach standardem niezależnie od pandemii.

Po co nam rękawiczki nitrylowe bezpudrowe?

Oprócz tego wirus na różne sposoby osiada na otaczających nas powierzchniach. Znajduje się go szczególnie dużo zwłaszcza w miejscach, z którymi bezpośredni kontakt ma wiele osób, na przykład na klamkach, poręczach w autobusie, na kurkach od umywalek w publicznych toaletach i w wielu innych.

W dużej mierze ma to związek z nieodpowiedzialnymi, bezmyślnymi zachowaniami, jak na przykład zasłanianie ust ręką w czasie kichania, albo kaszlu i chwytanie później tą samą ręką za klamkę. Stosowanie rękawiczek nitrylowych bezpudrowych w miejscach, w których przebywa wiele osób, jak zakłady pracy, czy galerie handlowe, w dużym stopniu zmniejsza ryzyko transmisji wirusa.

Dlaczego trzeba dezynfekować rzeczy?

Jak już wspomniano, z różnych powodów wirus osiada na powierzchniach. Na jednych pozostaje na dość długo, a na innych w relatywnie krótkim czasie ulega zniszczeniu. Z wielu miejsc można jednak łatwo się go pozbyć dzięki zastosowaniu skutecznych środków wirusobójczych.

Najłatwiej jest zdezynfekować powierzchnie całkowicie gładkie – metalowe, czy wykonane z tworzyw syntetycznych, albo szkła. W przypadku powierzchni chropowatych dezynfekcja jest mniej skuteczna, aczkolwiek spryskanie jej odpowiednim środkiem z całą pewnością zmniejszy ilość zdolnych do zakażenia kopii wirusa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here