Otyłość - groźna choroba, której nie należy lekceważyć
fot. Pixabay.com

Otyłość jest zmorą naszych czasów. Coraz więcej ludzi się z nią zmaga. Dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Często jej przyczyną są własne zaniedbania na polu takim jak zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Najpierw ktoś z tego rezygnuje, a potem zmaga się z kolosalnymi konsekwencjami. Otyłość może bezpośrednio zagrażać życiu i prowadzić do wielu poważnych zdrowotnych komplikacji.

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/otylosc-skad-sie-bierze-i-dlaczego-trzeba-ja-leczyc/

Otyłość – kiedy występuje?

O otyłości mówimy wówczas, gdy wskaźnik masy ciała BMI (Body Mass Index) przekracza liczbę 30. Wówczas diagnozuje się otyłość I stopnia. Otyłość II stopnia pojawia się wówczas, gdy BMI waha się między 35 a 39,9. Natomiast gdy przekracza 40 definiuje się ten stan chorobowy jako otyłość olbrzymią. Jeśli chory dotknięty jest formą otyłości brzusznej, jest ona dla niego najbardziej niebezpieczna, ponieważ wówczas dochodzi do otłuszczenia narządów wewnętrznych oraz poważnych zaburzeń w ich funkcjonowaniu.

Jeśli dostarczamy do organizmu zbyt dużo kalorii niż potrzebuje do codziennego funkcjonowania i robimy to przez dłuższy czas, wówczas przybieramy na wadze. Jeśli wymknie się to spod naszej kontroli, nadwaga przeradza się w otyłość. Ponadto otyłość mogą powodować również zaburzenia hormonalne i metaboliczne, insulinooporność, niedoczynność tarczycy, cukrzyca typu 2, zespół policystycznych jajników, zespół Cushinga.

Otyłość – bezpośrednie zagrożenie dla organizmu

Otyłość nie jest związana tylko i wyłącznie z estetyką. Przede wszystkim ma ona ogromny wpływ na niemal każdy aspekt funkcjonowania osoby, która się z nią zmaga. Przede wszystkim prowadzi do wielu schorzeń, które mogą powodować bezpośredni stan zagrożenia życia. Wśród nich można wymienić zawał serca czy też udar mózgu. Ponadto otyłość prowadzi do chorób układu krążenia – miażdżycy, nadciśnienia, choroby wieńcowej, zmian zwyrodnieniowych zbytnio obciążonych stawów, chorób neurodegeneracyjnych jak choroba Parkinsona czy Alzheimera, stłuszczenia wątroby, problemów z bezdechem sennym, astmy czy też depresji.

Zobacz też: http://www.alterstyl.pl/jak-objawia-sie-nowotwor-jelita-grubego-i-jak-sie-przed-nim-uchronic/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here