Dlaczego warto leczyć dziecięcy katar

Katar wydaje się niegroźnym stanem i bardzo często jest bagatelizowany przez rodziców. Może być jednak niezwykle uciążliwy dla dzieci i ograniczać ich zdolność do nauki, zabawy czy zdrowego snu. Spray do nosa lub inne specyfiki, które mają za zadanie udrażniać górne drogi oddechowe, mogą okazać się w przypadku wyjątkowo męczącego kataru bardzo pomocne.

Jakie są przyczyny kataru?

Katar jest bardzo częstym objawem chorób wieku dziecięcego, ale wielu rodziców nie ma pewności co do pierwotnej przyczyny problemu. Sięgają wtedy po spray dla dzieci na katar, który zmniejsza obrzęk tkanek i naczyń krwionośnych, dzięki czemu możliwe jest zahamowanie produkcji wydzieliny. Katar może być spowodowany różnymi czynnikami: od przeziębienia, przez alergie, aż do dużo poważniejszej infekcji zatok.

Infekcje są prawdopodobnie najczęstszą przyczyną kataru, szczególnie u młodszych dzieci. Spray do nosa dla dzieci na katar, który wzbogacony jest olejkiem mentolowym i eukaliptusowym, może przynieść ulgę w przypadku nieżytu nosa niezależnie od jego przyczyny. W przypadku poważniejszych problemów ze zdrowiem warto pamiętać o tym, że tego typu preparat nie jest remedium – konieczne jest wyeliminowanie choroby, a nie tylko jej objawów.

Po co walczyć z katarem?

W większości przypadków zatkany nos nie jest powodem do niepokoju, jednak nie znaczy to, że nie warto walczyć o przywrócenie pełnej drożności górnych dróg oddechowych tak szybko, jak to możliwe. W przypadku dzieci jest to o tyle ważne, że notorycznie zatkany nos może przyczyniać się do nasilenia wad wymowy, a oddychanie przez usta prowadzi do nawyku otwierania buzi, którego w późniejszych latach trudno się pozbyć.

Spray dla dzieci na katar, taki jak Apicold® Mint spray do nosa, może również wspomagać zdrowy sen. Oddychanie przez usta wysusza śluzówkę, co może prowadzić do ataków kaszlu lub chrapania. Wszystko to przyczynia się do płytkiego snu, który uniemożliwia prawidłową regenerację organizmu i wzrost.

Istotny jest również aspekt społeczny. Dziecko, które ma duży problem z katarem, nie może normalnie funkcjonować – bawić się, uczyć, brać udziału w aktywnościach z grupą. Może również paść ofiarą drwin i być odsunięte od rówieśników. Spray do nosa może pomóc uniknąć wszystkich tych nieprzyjemnych sytuacji.

Jak zmniejszyć lub zniwelować katar?

Aby zatrzymać katar u dziecka, trzeba wybrać leczenie ukierunkowane na podstawową przyczynę, niezależnie od tego, czy jest to alergia, czy infekcja. W przypadku, gdy nie zdiagnozowano choroby lub alergii, a dziecko nadal cierpi z powodu kataru, dobrym rozwiązaniem może być sprawdzenie wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa ono najczęściej. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka wilgotność przyczyniają się do zmian w błonie śluzowej, które niejednokrotnie objawiają się wyciekiem z nosa.

Specyfiki zmniejszające przekrwienie mogą znacznie pomóc w odblokowaniu zatkanego nosa. Taki spray dla dzieci na katar powinien wykazywać się bezpiecznym działaniem nawet przy długotrwałym stosowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here