Istnieje wiele mitów na temat tego, czym jest wszawica i jak to się dzieje, że się nią zarażamy. W internecie niejednokrotnie można znaleźć sprzeczne informacje, z których część jest potencjalnie szkodliwa. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać wszy i gnidy i po jakie preparaty na wszawicę sięgać, aby uporać się z pasożytami w kilkanaście minut.
Jak rozpoznać wszy?
Według Public Health England (PHE) jedynym niezawodnym sposobem zdiagnozowania aktywnej wszawicy jest znalezienie żywej, poruszającej się wszy. Wynika to z faktu, że jaja wszy, czyli gnidy, można pomylić z łupieżem lub różnego typu zabrudzeniami. Dodatkowy problem stanowi to, że nawet jeśli znajdziemy jajeczko, to trudno stwierdzić, czy jest ono żywe, czy już wyklute.
Zanim więc zaczniemy szukać informacji o tym, jak usunąć gnidy, warto sprawdzić, czy to na pewno wszawica. Najlepszym sposobem na znalezienie żywej wszy jest dokładne przyjrzenie się skórze głowy i wyczesanie włosów gęstym grzebieniem od samej nasady. Powinniśmy robić to na wilgotnych włosach, opłukanych wcześniej ciepłą wodą, i koniecznie w dobrym świetle.
Co zrobić, gdy znajdziemy wesz?
Jeśli znajdziemy przynajmniej jednego żywego pasożyta we włosach, konieczne jest sięgnięcie po odpowiedni specyfik. Preparaty na wszawicę, takie jak Parasidose, dostępne są bez recepty. Ich działanie polega na tym, że zabijają nie tylko dorosłe osobniki, lecz także rozpuszczają substancję, dzięki której jaja są przytwierdzone do włosów. Jak usunąć gnidy? Kluczem jest tu dokładne wyczesanie włosów specjalnym grzebieniem po zastosowaniu Parasidose. Dzięki temu jaja w fizyczny sposób oderwą się od nasady.
Czy można stosować domowe sposoby leczenia wszawicy?
Można spróbować czesania na mokro z pomocą odżywki i grzebienia o drobnych zębach, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że skuteczność takiej terapii jest znikoma. Nawet jeśli wykonamy ją w idealny sposób, to i tak istnieje duża szansa na to, że wszystkie wszy i gnidy nie zostaną w ten sposób wyłapane.
Z kolei ziołowe produkty nie stanowią dla wszy żadnego zagrożenia, a w niektórych przypadkach mogą spowodować podrażnienie skóry głowy i jeszcze bardziej nasilić stan zapalny. Zdecydowanie odradzamy także eksperymentowanie z majonezem lub innymi tłustymi produktami – one na pewno nie zadziałają.
Jak uchronić się przed wszami w przyszłości?
Wszy nie mogą pływać, latać ani skakać – przechodzą z głowy na głowę podczas kontaktu fizycznego dwóch osób lub gdy używają one tych samych przedmiotów, np. grzebienia czy ręcznika. Bez żywiciela nie są w stanie długo przeżyć, ponieważ zwykle odżywiają się krwią co około pięć godzin. Ważne jest więc to, aby w dużych skupiskach ludzi unikać dotykania cudzych włosów. W skrajnych sytuacjach możliwe jest zarażenie się poprzez oparcie głowy na siedzisku (szczególnie w komunikacji miejskiej) lub przymierzanie ubrań w sklepie.
Warto pamiętać o tym, że wszy mogą zaląc się zarówno na idealnej czystej, jak i na brudnej głowie. Uchronić się można tylko przez stosowanie środków ostrożności, jednak jeśli dojdzie już do zarażenia, to nie powinniśmy panikować – preparaty na wszawicę są stosunkowo tanie, łatwo dostępne i umożliwiają pokonanie pasożytów w zaledwie kilkanaście minut.