Odpowiednio dobrane buty do biegania to podstawa
fot. Pixabay.com

Bieganie to już u nas niemal sport narodowy. Albo sami jesteśmy w gronie biegaczy, albo mamy wielu znajomych, którzy do tego grona należą. Dobór odpowiedniego obuwia do biegania to bardzo ważna kwestia, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych biegaczy. My dziś zajmiemy się tą pierwszą grupą. Jak więc wybrać odpowiednie obuwie, jeśli dopiero zaczynamy biegać?

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/jakie-buty-do-biegania-wybrac-na-poczatek/

Co wziąć pod uwagę, wybierając pierwsze buty do biegania?

Jeśli jesteś początkującym biegaczem, nie musisz sięgać po buty z najwyższej półki. Nie muszą być one najdroższe, nie muszą być specjalnie zaprojektowane. Najważniejsze, aby były dla Ciebie wygodne. Weź też pod uwagę fakt, że na tym etapie nie wiesz jeszcze, czy na dobre ten sport zagości w Twoim życiu. Tym bardziej nie ma więc sensu inwestować w nie dużych pieniędzy.

Oprócz wygody powinieneś również wziąć pod uwagę to, na jakiej nawierzchni planujesz biegać. Inny rodzaj obuwia nadaje się do bieganie po lesie, jeszcze inny po asfalcie, a jeśli planujesz górskie przebieżki potrzebujesz bardzo wytrzymałych butów butów. Buty do biegania po asfalcie czy bieżni powinny być przede wszystkim lekkie i przewiewne. Natomiast jeśli biegamy po lasach, drogach szutrowych czy terenie górzystym musimy pamiętać o tym, że podeszwa powinna mieć dobrą przyczepność względem podłoża, a stopa powinna w nich być stabilna. W ten sposób unikniemy kontuzji i komplikacji, które się z nimi wiążą.

Dystans, jaki planujesz pokonywać, jest równie istotną kwestią. Jeśli biegasz krótkie odcinki, ale z dużą intensywnością, wybierz obuwie lekkie. Jeśli natomiast wybierasz się w dłuższe trasy, kieruj się dobrą stabilizacją stopy, wytrzymałością, amortyzacją i odpowiednią wentylacją obuwia.

Nieodpowiednio dobrane buty do biegania – konsekwencje

Na pierwszym planie można wymienić to, co zdarza się najczęściej, jeśli mamy nieodpowiednio dobrane obuwie – obtarcia, pęcherze, podrażnienia i duży dyskomfort z nimi związany. Nie wspominając już o tym, że w ten sposób łatwo się do biegania zniechęcić. Groźniejsze są jednak urazy i kontuzje, które mogą powodować poważniejsze komplikacje. Jeśli stopa nie jest odpowiednio amortyzowana i chroniona, a do tego jeszcze niewłaściwie stawiamy ją podczas biegu, możemy poważnie uszkodzić stawy kolanowe, biodrowe, a nawet doprowadzić do problemów z kręgosłupem. Uszkodzenie kości i ścięgien w stawie skokowym to kolejny skutek źle dobranego obuwia.

Zobacz też: http://www.alterstyl.pl/czym-jest-jogging-w-stylu-slow/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here