5 objawów odwodnienia u dziecka

Odwodnienie u dziecka może mieć wiele przyczyn, ale najłatwiej o nie latem, zwłaszcza u najmłodszych. Zazwyczaj pojawia się wskutek zatruć pokarmowych i związanych z tym biegunek czy wymiotów.

Dla rodziców mylący może być fakt, że do odwodnienia u dzieci może dojść zarówno przez zakażenie bakterią czy nawet rotawirusami, jak i po spędzeniu beztroskiego dnia na plaży. Istnieją 3 stopnie odwodnienia, przy czym o lekkie wcale nie tak trudno. Warto zatem pamiętać, by nie bagatelizować problemu. Istnieją też niezawodne objawy odwodnienia u dziecka, które pozwolą realnie ocenić sytuację i szybko zadziałać.

Zmiana zachowania i wyglądu

Zapadnięte oczy, apatia, znacznie obniżona aktywność dziecka, a także rozdrażnienie oraz senność mogą świadczyć o tym, że doszło do odwodnienia u naszej pociechy. W przypadku zakażenia rotawirusami objawy odwodnienia u dziecka mogą występować równolegle.

Zmniejszona ilość moczu

U niemowląt odwodnienie może objawiać się oddawaniem moczu rzadziej niż co 3–4 godziny. U starszych dzieci z kolei czas ten wydłuża się do około 6 godzin. U kilkulatka samodzielnie korzystającego z toalety można zaobserwować także ciemniejszy kolor moczu. Może też on sprawiać wrażenie gęstszego niż zwykle. Jeżeli dziecko mimo picia nie oddaje moczu przez kilka godzin, koniecznie należy pójść do lekarza.

Zapadnięte ciemiączko

To dobry sposób, żeby ocenić poziom odwodnienia u niemowląt, które nie są w stanie samodzielnie poprosić o coś do picia, czy powiedzieć, że źle się czują. Ciemiączko jest miękkim odcinkiem skóry na głowie dziecka i zazwyczaj nie ma tam wgłębień. Może się jednak takie pojawić, jeśli maluszek jest odwodniony. Ta metoda jest skuteczna głównie u dzieci między 7 a 12 miesiącem życia.

Zwiększone pragnienie

O ile starsze dzieci są w stanie same poprosić o picie, o tyle u niemowląt bywa to trudne i trzeba pilnować tej kwestii za dziecko. Nie zawsze jednak odwodnienie musi oznaczać, że chce się pić. W przypadku infekcji przebiegających z nudnościami i wymiotami maluch może nie chcieć przyjmować płynów.

Długi czas powrotu włośniczkowego

To kolejny dobry sposób na sprawdzenie, czy dziecko jest odwodnione. Należy ucisnąć mocno opuszkę palca dziecka aż ta zbieleje. Palec musi znajdować się na tej samej wysokości, co serce. Jeśli zdrowy, różowy kolor nie powraca dłużej niż przez 2 sekundy, możemy mieć do czynienia z kłopotami z krążeniem wywołanymi przez odwodnienie.

Warto pamiętać, że objawy odwodnienia u dziecka mogą być na pierwszy rzut oka niewidoczne. Chcąc zauważyć je odpowiednio wcześnie, trzeba niekiedy skupić się na detalach. Poza pięcioma objawami innym dość istotnym skutkiem odwodnienia jest wysuszenie śluzówek oraz skóry. Łatwo to zauważyć chociażby po tym, że dziecko płacze bez łez. Dlaczego odwodnienie jest tak niebezpieczne? Organizm traci w ten sposób nie tylko wodę, ale też niezbędne do prawidłowego funkcjonowania elektrolity odpowiadające za działanie układu nerwowego, krążeniowego czy pracę nerek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here