Puder - kosmetyk do zadań specjalnych

Puder to kosmetyk, który powinien znajdować się w kosmetyczce każdej kobiety, bez względu na wiek. Jest nie zastąpiony w sytuacjach, gdy musimy dobrze wyglądać, a makijaż wykonany rankiem powoli zaczyna zanikać. Wystarczy pójść do łazienki, troszkę przypudrować, błyszczące się miejsca i gotowe. Puder to kosmetyk, który utrwala podkład i korektor. Zapobiega błyszczeniu się skóry oraz wykańcza i utrwala makijaż. Jeśli nie zastosujemy pudru, nie mamy nawet co marzyć, że nasz makijaż utrzyma się cały dzień. Osoby z cerą tłustą lub mieszaną są niemalże zmuszone do stosowania pudru. Natomiast te o cerze suchej, powinny używać pudru w minimalnej ilości. Na polskim rynku kosmetycznym występuje bardzo wiele rodzajów pudrów ze względu na konsystencję, w jakiej występują oraz ich właściwości. Ze względu na konsystencję wyróżniamy puder w kamieniu inaczej znany jako prasowany, w puder w kulkach, w tak zwanych perełkach oraz puder sypki. Ze względu na ich właściwości wyróżniamy następujące pudry: matujące, transparentne, mineralne oraz rozświetlające. Zanim przystąpimy do zakupu, któregokolwiek z nich, należy zwrócić uwagę na „umiejętności” danego kosmetyku, to znaczy na: siłę krycia, gładkość i przyczepność do skóry, zdolność do wchłaniania potu i łoju, strukturę i wielkość drobinek oraz łatwość ich rozprowadzania oraz na działanie pielęgnacyjne i ochładzające.
Puder w kamieniu jest najczęściej stosowany do poprawek makijażu w ciągu dnia oraz zmatowienia skóry. Nakłada się go za pomocą gąbki lub puszka. Gąbka pozwoli nam nałożyć mniejszą warstwę pudru. Puszek natomiast więcej. Należy unikać nakładania go bezpośrednio pod oczy, ponieważ mógłby podkreślać widoczność zmarszczek.
Natomiast puder sypki, którego osobiście sama używam, ponieważ najlepiej mi się sprawdza, potrafi zdziałać cuda. Niezależnie od typu makijażu stosując ten rodzaj pudru uzyskamy najlepsze rezultaty. Nałożony dokładnie, delikatnie i równomiernie na skórę doskonale ” zlewa się ” z podkładem, co ma bardzo duży wpływ na trwałość naszego makijażu. Nakładamy go przy pomocy dużego pędzla z włosia, z którego po zanurzeniu w pudrze, należy koniecznie strzepnąć nadmiar kosmetyku. Możemy także do nakładania pudru stosować włochatego puszka. W tym przypadku po nabraniu pudru, musimy wcisnąć jego nadmiar w puszek. Zrobimy to przyciskając go najpierw do dłoni. Dopiero wtedy możemy nałożyć go na twarz. Robimy to zawsze od góry do dołu, zgodnie z kierunkiem układania się meszku na twarzy. Nigdy nie należy tego robić odwrotnie. Jest to wyjątkowo ważne, ponieważ zamiast jedwabistej cery otrzymamy ” włochatą ” twarz.
Puder w kulkach, inaczej mówiąc w perełkach, są to kulki z pudrem w kilku różnych odcieniach. Podczas pocierania pędzlem mieszają się one ze sobą tworząc całkiem nowy, ciekawy kolor. Puder w kulkach występuje w trzech różnych rodzajach. Te perełki mogą nadać świetlistości, wyrównać koloryt, a perełki z pudrem brązującym potrafią stworzyć efekt naturalnej opalenizny.
Jeśli naszym celem jest uzyskanie rozświetlenia twarzy, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie pudru rozświetlającego. Używając go należy także nie zapomnieć o aplikowaniu go na dekolt, szyję, ramiona i plecy oraz wszędzie tam gdzie nasze ciało będzie odkryte. Zapewni to naturalny efekt nabłyszczenia i równomiernego koloru skóry. Zapobiegnie to odróżnianiu się naszej twarzy od reszty ciała. Pięknie rozświetlona twarz, przy matowej reszty ciała nigdy nie będzie wygląda efektywnie. Osoby posiadające cerę tłustą lub mieszaną, stosując sypki rozświetlający puder, szczególnie powinny uważać, aby unikać aplikacji tego kosmetyku, w miejscach, w których ich twarze błyszczą się z nadmiaru łojotoku.
Zanim przystąpimy do aplikacji pudrów rozświetlających, bardzo istotne jest, aby przyswoić sobie wiedzę na temat odbijania światła. Jak także to jak wszystkie jasne i ciemne partie naszej twarzy wyglądają dla odbiorcy. Jest to fundamentalna wiedza, która szczególnie przydaje się przy korygowaniu kształtów twarzy. Wszystkie powierzchnie jasne oraz błyszczące optycznie się uwypuklają. Natomiast wszystkie ciemne i matowe plamy dają wrażenie głębi. Nie będę zagłębiać się w tematykę, jak należy prawidłowo korygować poszczególne partie twarzy, biorąc pod uwagę naturalne kształty twarzy. Jest to bardzo rozległy temat, o którym można napisać osobny, rozległy artykuł. Mając i stosując tą chociażby podstawową wiedzę jesteśmy w stanie każdy element naszej twarzy prawidłowo podkreślić, bądź też zatuszować. Pomimo urokliwości, jakie daje pięknie rozświetlona twarz, niestety nie każdy może pozwolić sobie na tego rodzaj makijaż. Dzieje się tak, ponieważ wygląda on idealnie jedynie na skórze gładkiej, pozbawionej przebarwień, trądziku czy rozszerzonych porów. Osoby posiadające taką cerę powinny wcześniej użyć podkładu o lekkiej konsystencji lub kremu korygującego. Natomiast mając cerę tłustą lub mieszaną należy przypudrować świecące się miejsca zwykłym pudrem.
Najważniejszą zasadą świetlistego makijażu jest umiar, najefektowniejsze jest lekkie muśniecie blaskiem.
Jeśli chodzi o kolor pudru, ważne jest, aby był dobrany odcieniem do podkładu lub o ton jaśniejszy. Przenigdy zaś ciemniejszy, ponieważ utworzyłby ciemne plamy. Dla jasnych karnacji wskazany jest również puder transparentny, który niestety nie nadaje się dla opalonej skóry, ponieważ daje efekt szarości.
Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłam tematykę pudrów i dzięki czemu przy najbliższym zakupie wybierzecie go z większą łatwością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here