płuca

Atypowe zapalenie płuc jest to całkiem rzadka postać choroby. Od przeciętnego zapalenia płuc różni się tym, że wywołane jest przez inne patogeny. Taka różnica sprawia, że leczenie atypowego zapalenia płuc może posiadać również cięższy przebieg, a leczenie wymagać stosowania dłuższej i bardziej skomplikowanej terapii. Czym dokładnie jest atopowe zapalenie płuc? Jakie są jego przyczyny i metody leczenia? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/atypowe-zapalenie-pluc-przyczyny-i-metody-leczenia/ 

Atypowe zapalenie płuc – czym dokładnie jest?

Atypowe zapalenie płuc Jest to stan zapalny, który zlokalizowany jest w tkance płucnej, wywołany przez inne bakterie, niż typowe powszechnie występujące drobnoustroje. Chodzi tutaj o drobnoustroje takie jak:

  • Mycoplasma pneumoniae
  • Chlamydophila pneumoniae
  • Legionella pneumophila
  • Chlamydia psittaci

Wiele osób nie wie, ale po infekcji może przebiegać bezobjawowo, a w przypadku  kiedy rozwijają się objawy to zazwyczaj choroba rozpoczyna się od rozwoju infekcji górnych dróg oddechowych.

W takim przypadku mogą pojawić się objawy takie jak ból gardła, stan podgorączkowy, kaszel oraz katar.

Z upływem czasu mogą pojawić się również objawy ogólne takie jak bule stawów i mięśni, dreszcze, zmęczenie, brak apetytu i łatwa męczliwość. Oczywiście mogą pojawić się również objawy typowe dla zapalenia płuc tak jak duszności, odkrztuszanie wydzieliny oraz wysoka gorączka. 

Jakie są przyczyny zapalenia płuc?

Zapalenie płuc wywołane jest przez sporo czynników zakaźnych, takich jak wirusy, bakterie i grzyby. Najczęściej występujące w przypadku zapalenia płuc to:

Streptococcus pneumoniae– najczęstsza przyczyna bakteryjnego zapalenia płuc.

Haemofilus influenzae typ B (Hib) – druga najczęstsza przyczyna bateryjnego zapalenia płuc.

Syncytialny wirus oddechowy jest najczęstszą wirusową Przyczyną zapalenia płuc.

Leczenie zapalenia płuc

Zapalenie płuc trwa od 7 do 10 dni. Te wywołane przez bakterie może trwać nawet do 14 lub 21 dni. Leczenie zapalenia płuc można podzielić na dwie grupy. Przyczynowe i objawowe. W przypadku kiedy Przyczyną zapalenia płuc są bakterie, wówczas choremu podaje się antybiotyki. Natomiast leczenie objawowe jest to leczenie wspomagające, które może obejmować: leki przeciwgorączkowe, leki przeciwkaszlowe, tlenoterapię, właściwe nawadnianie.

Zobacz też: http://www.alterstyl.pl/jak-rozwija-sie-pochp-czy-leczenie-jest-mozliwe/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here