Instalacja fotowoltaiczna zimą

Na temat instalacji fotowoltaicznej oraz jej działania krąży wiele mitów, które powtarzane są przez osoby niezaznajomione z tematem. Jednym z najpopularniejszych z nich jest to, że panele słoneczne nie działają zimą i przez to nie opłacają się w naszym kraju. Oczywiście nie jest to prawda, a panele słoneczne są instalacją całoroczną, która każdego miesiąca będzie zasilać sprzęty elektroniczne w Twoim domu. Podpowiadamy, jak fotowoltaika Bydgoszcz działa podczas zimowych miesięcy i jak należy o nią wtedy dbać.

Działanie paneli słonecznych jesienią i zimą

Nie da się ukryć, że jesień i zima w naszej szerokości geograficznej nie należy do najprzyjemniejszych. Niskie temperatury dają się we znaki każdemu, a dostęp do słońca jest w tym okresie mocno ograniczony. Warto jednak wiedzieć, że instalacje fotowoltaiczne pracują przez cały rok – nawet gdy jest zimno i szybko robi się ciemno.

Oczywiście cała instalacja jest mniej wydajna niż latem, jednak nie oznacza to, że nie warto inwestować w fotowoltaikę w naszym kraju. Wręcz przeciwnie, zimą możesz korzystać z nadwyżek prądu, które wyprodukowały Twoje panele podczas słonecznych dni lub z energii elektrycznej z sieci. W momencie, gdy instalacja PV nie wytwarza wystarczająco dużo prądu, automatycznie zaczynamy pobierać energię z elektrowni. Oznacza to, że nawet przez chwilę nie odczujesz braku energii elektrycznej w swoim domu.

Niska temperatura a działanie paneli fotowoltaicznych

Niektóre osoby uważają, że niska temperatura negatywnie wpływa na żywotność i działanie paneli fotowoltaicznych. Nie jest to jednak prawda, a instalacja PV wbrew pozorom bardzo dobrze czuję się w niskich temperaturach. Co więcej, wydajność fotowoltaiki jest o wiele lepsza właśnie podczas chłodniejszych dni niż wtedy, gdy w naszym kraju panują upały. Panele słoneczne najlepiej działają podczas mroźnych, ale słonecznych dni, do których często dochodzi w naszym kraju zimą.

W momencie, gdy na zewnątrz jest zimno, dochodzi do wzrostu napięcia modułów, dzięki czemu rośnie moc paneli. Gdy jest chłodno, drgania w sieci krystalicznej ogniw fotowoltaicznych są mniejsze, a przepływ elektronów jest wtedy bardziej uporządkowany. Dzięki temu moc paneli się zwiększa i pracują one w bardziej wydajny sposób. Latem, gdy jest ciepło, drgania w sieci są większe, przez co ich wydajność się zmniejsza.

Panele fotowoltaiczne a śnieg

Pokrywa śnieżna, która przez dłuższy czas zalegałaby na panelach słonecznych, mogłaby zmniejszać ich wydajność. Na szczęście podczas instalacji modułów na dachu budynku profesjonalni monterzy https://suncrew.pl/fotowoltaika-bydgoszcz/ zadbają o to, aby instalacja była nachylona pod odpowiednim kątem. Dzięki temu śnieg będzie zsuwał się po panelach i odsłaniał ogniwa, które będą nieprzerwanie pracować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here