kurczak szpinak

Dieta paleo to jadłospis inspirowany sposobem żywienia naszych praprzodków. Kluczową kwestią jest tutaj eliminacja produktów przetworzonych. Czego dokładnie nie powinno się jeść na takiej diecie? Jakie są jej główne zasady?

Produkty zakazane na diecie paleo

Jakiego rodzaju produkty odrzuca dieta paleo? Są to między innymi kasze — jaglana, gryczana, komosa ryżowa czy amarantus. Wykluczone jest tutaj także spożywanie zbóż zawierających gluten, jak jęczmień, pszenica czy żyto. Z jadłospisu wyeliminować należy także mleko oraz produkty mleczne — jogurt, kefir, śmietanę, maślankę oraz sery twarogowe. Osoby będące na diecie paleo nie mogą jeść roślin strączkowych: fasoli, grochu, soi, ciecierzycy i soczewicy, a także przetworzonych produktów mięsnych i rybnych. Dieta tego typu nie zawiera również olejów roślinnych — słonecznikowego, rzepakowego, sojowego, sezamowego i kukurydzianego, a także substancji słodzących, jak cukier biały i brązowy, syrop glukozowy i syrop glukozowo — fruktozowy.

Co jeść na diecie paleo?

Które z produktów spożywczych są zalecane na diecie paleo? Zalicza się do nich między innymi mięso dzika, jelenia, sarny, bażanta czy przepiórki. Związane jest to z faktem, iż zwierzęta te na wolności spożywają naturalną żywność, jaka znajduje się w ich ekosystemie. Jeżeli chodzi o mięsa hodowlane, na diecie paleo jeść można cielęcinę, wołowinę oraz jagnięcinę.

Dieta paleo zakłada także spożywanie ryb i owoców morza kilka razy w tygodniu. Najbardziej pożądane są tutaj te, które pochodzą z naturalnych łowisk i nie były dokarmiane przy pomocy sztucznych mieszanek. W tego typu jadłospisie ryby i owoce morza spożywać można w postaci zarówno surowej, jak i pieczonej, gotowanej czy duszonej. Warto zadbać o to, by w codziennym jadłospisie znalazł się łosoś, dorsz, halibut, flądra, makrela, pstrąg, tuńczyk, sardynki, śledź, krewetki, homary, małże, ośmiornice czy ślimaki.

Osoby będące na diecie paleo jajka mogą jeść bez większych ograniczeń. Wynika to z faktu, iż stanowią one dobre źródło witamin, żelaza, lecytyny oraz luteiny. Jajka w takim jadłospisie pochodzić muszą z chowu wolnoklatkowego.

A co, jeżeli chodzi o tłuszcze w diecie paleo? Jadłospis ten odrzuca znaczącą część ich roślinnych wersji, a to ze względu na fakt, iż są one nienaturalne dla człowieka. Co więcej, mają zdolność szybkiego utleniania, co może w destrukcyjny sposób oddziaływać na błony komórkowe. Zalecanymi tłuszczami na diecie paleo są olej kokosowy, olej MCT, oliwa z oliwek, masło oraz smalec.

Co do warzyw, unikać należy tu tych, które są bogate w skrobię (są to między innymi ziemniaki i bataty). Zalecane jest natomiast spożywanie cebuli, bakłażana, selera, brokułów, kalafiora, cykorii, dyni, marchwi, pora czy sałaty.

Na diecie paleo dozwolone są owoce o niskiej zawartości fruktozy, jak malina, śliwka, gruszka czy borówka.

Planujesz przejść na dietę paleo? Wejdź https://dietly.pl i porównaj oferty poszczególnych cateringów dietetycznych!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here