Wypadanie włosów u kobiet

Wypadanie włosów u kobiet ma wiele przyczyn i są one uzależnione od wielu czynników i jest to przykra i nieestetyczna dolegliwość.
Jedną z przyczyn wypadania włosów u kobiet jest zbyt częste stosowanie zabiegów fryzjerskich miedzy innymi takich jak farbowanie włosów. Środki chemiczne jakie są stosowane w farbach do włosów często uszkadzają strukturę włosa, nie tylko w warstwie zewnętrznej ale też często uszkadzają cebulki włosowe, które są bardzo wrażliwe i szybko ulegają osłabieniu.
Inna przyczyna, to wiązanie włosów w tak zwany koński ogon lub upinanie ścisłego koka. Wówczas włosy są bardzo mocno naciągnięte i przez to osłabione. Stosowanie zbyt wielkiej ilości, kosmetyków do stylizacji też obciąża włos co powoduje ich uszkodzenie. Szczególnie szkodliwe są odżywki bez spłukiwania, które pozbawiają włosy naturalnej ochrony. Stosowane do pielęgnacji włosów kosmetyków muszą być naturalne, by powstrzymać wypadanie włosów u kobiet. Należy unikać szczególnie kosmetyków które maja w składzie alkohol lub jego pochodne.
Następną z przyczyn jest zbyt częste suszenie włosów suszarką przy wysokiej temperaturze oraz częste prostowanie włosów za pomocą elektrycznych prostownic.Włosy są przesuszone nie tylko od stosowania farb ale i gorącego powietrza. Staja się wówczas suche i podatne na uszkodzenia.
Istotną przyczyną jest też nieodpowiednia dieta. Brak żelaza, potasu, magnezu, białka i witamin z grupy B w organizmie powoduje duże niedobory, co skutkuje osłabieniem organizmu i powoduje wypadanie włosów u kobiet. Odpowiednia dieta wprowadzającą potrzebne witaminy wzmocni włosy.
Kolejną z przyczyn są zaburzenia hormonalne. Nadmiar męskich hormonów androgenów w okresie menopauzy, problemy endokrynologiczne czyli nadczynność lub niedoczynność tarczycy, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych są przyczyną powodującą wypadanie włosów u kobiet. Jest to spowodowane genetyczną wrażliwością cebulek na androgeny nawet w przypadku gdy ich poziom nie jest podwyższony.
Wypadanie włosów u kobiet może mieć podłoże związane z nerwicą, długotrwałym stresem i po porodzie. W tym ostatni przypadku nie jest potrzebne stosowanie żadnego leczenia ponieważ włosy po około 6 miesiącach odrastają samoistnie. natomiast długotrwały stres powoduje utratę włosów i trzeba odpowiedniego leczenia by powstrzymać ten proces.
Palenie papierosów i nadużywanie alkoholu powoduje wypadanie włosów ponieważ szkodliwe substancje przedostają się do organizmu zatruwając go i niszcząc składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Tak samo jeżeli w organizmie znajdzie się zbyt wiele substancji trujących takich jak rtęć, tal lub arsen przyczynia się do utraty włosów na głowie.
Choroby związane z nowotworami są przyczyną łysienia u kobiet chociaż nie każda chemioterapia skutkuje utratą włosów zależne jest to od zastosowanej metody i indywidualnych predyspozycji organizmu. Po chemioterapii włosy odrastają w tempie 1 cm w ciągu miesiąca.
Choroby zakaźne takie jak kiła też powodują wypadanie włosów u kobiet. Jednak zastosowanie odpowiedniego leczenia powoduje odrost włosów.
Przy chorobach serca, w których stosuje się leki cytostatyczne, immunopresyjne, przeciwzakrzepowe, włosy ponownie odrastają i to nie tylko po odstawieniu leków.
Do przyczyn których skutkiem jest wypadanie włosów u kobiet są choroby psychiczne, które wymagają specjalistycznego leczenia. Jedną z nich jest trichotillomania czyli niepohamowane, niekontrolowane wyrywanie sobie włosów przez chorego. Osobom dotkniętym trudno powstrzymać się od tego i często chory traci włosy niekiedy w znacznym stopniu. Przy tej chorobie często dochodzi do izolacji społecznej, utraty pracy i braku akceptacji ze strony rodziny.
inna chorobą skóry głowy powodująca wypadanie włosów u kobiet jest grzybica, która objawia się plackowatymi ogniskami. W miejscach chorobowo zajętych pozostają łyse placki. W tym przypadku jest to proces nieodwracalny ponieważ grzyby wnikają do mieszków włosowych powodując ich trwałe uszkodzenie.
Istotną przyczyna jest tez pogoda. Każda z pór roku może spowodować osłabienie i powodować wypadanie włosów u kobiet.
Lato to silne działanie promieni UV i częste moczenie włosów w słonej wodzie powoduje ich osłabienie. Od słońca dobra ochroną są nakrycia głowy takie jak czapki, kapelusze chustki. Po kąpieli w morzu czy basenie należy umyć głowę by spłukać szkodliwe substancje.
Jesienią przy silnych wiatrach włosy są szarpane przez wiatr, powodując ich uszkodzenie. brakuje też odpowiednich witamin w organizmie. Trzeba do diety wprowadzić nasycone kwasy tłuszczowe, białko, żelazo. Najlepszymi fryzurami podczas jesiennej aury są wszelkiego rodzaju upięcia włosów na głowie, aj do pielęgnacji włosów stosować ziołowe szampony.
Zimą niskie temperatury powodują, że włosy są słabsze, dlatego należy nosić ciepłe czapki by nie przemrozić głowy. Po myciu stosować odżywki na bazie ziół i dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę witaminy A.
Wiosna to pora kiedy wszystko zaczyna rozkwitać. Jednak organizm po zimie jest osłabiony więc trzeba go wzmocnić nie tylko stosując odpowiednie odżywki, ale i przygotować odpowiednią dietę bogatą w składniki odżywcze i witaminy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here