Szampon na przetłuszczające się włosy

Wiele osób narzeka na przetłuszczające się włosy, które nawet po kilku godzinach od myci stają się przyklapnięte i wyglądają nieestetycznie. Czy w tym przypadku konieczne jest codzienne mycie włosów? Poranne mycie włosów może być przecież bardzo uciążliwe. Może więc istnieją inne sposoby, aby pozbyć się tego problemu? Podstawą jest ustalenie jego przyczyny, a następnie prawidłowa pielęgnacja włosów.
Zwykle intensywne przetłuszczanie włosów występuje u osób młodych, pomiędzy 10 a 20 rokiem życia. W tym czasie gruczoły łojowe są najbardziej aktywne. Dzieje się tak często także u kobiet w okresie menopauzy lub tuż przed miesiączką, a przyczyną są zmiany hormonalne. Przetłuszczanie włosów może być też efektem stosowania nieodpowiednich kosmetyków. Jeśli problem jest bardzo uciążliwy, można zasięgnąć porady dermatologa, być może przyczyną jest grzybica. Na szczęście większości przypadków można go rozwiązać samodzielnie. Podstawą jest dobór odpowiedniego typu kosmetyków, czyli szamponów i odżywek.
Szampony na przetłuszczające się włosy to produkty, które znajdziemy w drogeriach i aptekach. Każdy z nich jednak charakteryzuje się różnym składem. Jak wybrać najlepszy i na co zwracać uwagę przy zakupie?
Nie może być on przede wszystkim zbyt ciężki. Warto zwrócić uwagę, aby w jego składzie nie znajdowały się obciążające silikony, olejki czy emolienty. Konsystencja szamponu powinna być lekka, żelowa.
Nie bez znaczenia jest sposób mycia głowy. Ważne jest, aby odpowiednio dokładnie spłukać szampon z włosów, ponieważ jego resztki obciążą włosy, dodatkowo podrażniając skórę głowy. Włosy należy umyć starannie, ale unikając zbyt mocnego ich pocierania. Delikatnie masując głowę dokładnie usuń z włosów wszystkie zabrudzenia. Nie spłukuj szamponu zbyt gorącą wodą. Po umyciu możesz wysuszyć włosy, pilnuj jednak, aby nie stosować zbyt wysokiej temperatury i nie trzymać suszarki zbyt blisko głowy. Warto pamiętać, że problem przetłuszczania nasilić może także zbyt częste czesanie, które pobudza gruczoły łojowe do wydzielania sebum.
Jak wybrać odpowiedni szampon na przetłuszczające się włosy? W jego składzie powinny znaleźć się delikatne detergenty, takie jak Cocamidopropyl Betaine lub Cocamide Mipa. Nie powinny one podrażnić skóry głowy i naruszyć jej bariery hydrolipidowej, a jedynie dokładnie ją oczyścić. W składzie szamponu pożądane są też takie składniki, jak wyciągi z ziół, humektanty, substancje keratynolityczne i środki łagodzące. Przyjrzyjmy się im bliżej. Wśród wyciągów ziołowych najkorzystniejsze będą te z rumianku lub szałwii. Mają one działanie przeciwbakteryjne i łagodzące, nie przetłuszczają włosów. Humektanty to substancje o działaniu higroskopijnym. Wśród nich wymienić można aloes i glicerynę. Nawilżają one skórę głowy, nie powodując przy tym jej natłuszczenia. Substancje keratynolityczne mają za zadanie usunąć zanieczyszczenia i delikatnie złuszczyć naskórek. Są wskazane także w przypadku chorób o podłożu grzybiczym. Wśród środków łagodzących najpowszechniej stosowana jest alantoina i panthenol.
Przyczyną wypadania włosów może być choroba pochodzenia grzybowego, łupież pstry. Przyczyną najczęściej jest gatunek Malassezia furfur. W tym przypadku zastosowanie opisanych wcześniej substancji może być niewystarczające. W szamponie muszą znaleźć się, oprócz wspomnianych wcześniej substancji keratynolitycznych, składniki grzybobójcze.
Czy zbyt częste mycie włosów wpływa na ich szybsze przetłuszczanie? Przeciwnicy tej teorii twierdzą, że włosy myte codziennie łagodnym szamponem, nie zawierającym SLS i SLES, nie będą się szybciej przetłuszczać. Odpowiednio dobrany szampon na przetłuszczające się włosy powinien rozwiązać problem. Zwolennicy twierdzą, że odsuwanie w czasie mycia włosów zaowocuje po kilku miesiącach ich wolniejszym przetłuszczaniem. Nie udowodniono jednak, że jest to prawda, warto więc skupić się na prawidłowej pielęgnacji i doborze kosmetyków.
Jeśli nie zawsze jesteśmy w stanie myć codziennie włosów, lub już po paru godzinach są one znowu tłuste, warto poznać kilka sztuczek. Aby zachować dłużej świeżość włosów, można wykorzystać kilka sposobów. Jednym z nich jest stosowanie piany z białek, którą nakłada się na nasadę włosów. Po ich wyschnięciu należy pianę wyczesać za pomocą szczotki lub grzebienia. Można również zastosować popularne ostatnio suche szampony, które dostępne są we wszystkich sklepach kosmetycznych, lub nałożyć na włosy sypki puder. Nie należy jednak stosować w tym celu pudru bambusowego, ponieważ bardzo mocno wysusza i może być przyczyną zwiększonej produkcji łoju, co da efekt odwrotny od zamierzonego.
Przy wyborze szamponu do włosów przetłuszczających się należy pamiętać, że musi on delikatnie oczyścić włosy i skórę głowy, jednocześnie nadając im objętości i lekkości. Włosy powinny pozostać czyste i świeże przez jak najdłuższy okres czasu. Ponadto szampon na przetłuszczające się włosy powinien je nawilżyć, mieć właściwości regulujące wydzielanie sebum oraz wzmocnić cebulki włosów. Stosowanie odpowiednich kosmetyków powinno rozwiązać ten uciążliwy problem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here