Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy?

Wszelkiego rodzaju problemy z cerą mogą mieć bardzo różne przyczyny. Można jednak stwierdzić, że praktycznie w każdym przypadku można wiele zdziałać, decydując się na dobrą pielęgnację twarzy. Niestety wymaga to sporo uwagi, działań, wysiłku, a nawet pieniędzy, ale efekt na pewno jest tego wart. Brzydka cera jest powodem wielu kompleksów i błędem jest myślenie, że uda się ukryć defekty pod grubą warstwą makijażu. Często nawet można osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego, choć oczywiście kobietom sięgającym po takie rozwiązania zwykle wydaje się, że jest ono świetne. Tymczasem wystarczy zauważyć, że kiedy nałoży się na pryszcze grubą warstwę podkładu i pudru, są one jeszcze bardziej widoczne, gdyż cera wygląda nierówno, a pryszcze są jeszcze większe. Poza tym nakładanie dużych ilości makijażu na cerę trądzikową czy z innymi niedoskonałościami skórnymi zwykle pogarsza jej stan, gdyż między innymi blokuje to pory skóry i ujścia gruczołów łojowych. Należy więc najpierw wyleczyć skórę, a dopiero potem zabierać się za jej makijaż – choć kiedy cera będzie wyglądać ładnie, wcale nie będzie to potrzebne bądź też wystarczą minimalne ilości makijażu.

Trzeba jednak pamiętać, że piękna cera to nie tylko cera wolna od niedoskonałości takich jak pryszcze, wągry czy nadmierne przetłuszczanie. Uroku nie dodają jej też na przykład przebarwienia, o które nietrudno zwłaszcza latem. Szczególnie osoby, które mają tendencje do ich pojawiania się, powinny na to uważać, gdyż trudno uznać, by taka skóra wyglądała ładnie. Co prawda kilka piegów na nosie może wyglądać całkiem atrakcyjnie, ale niestety nie zawsze przebarwienia przyjmują taką postać. Nader często są to nieregularne większe i mniejsze plamki o różnych odcieniach, co nie wygląda dobrze i by zamaskować takie defekty, trzeba używać mocno kryjących podkładów. Może nie jest to wielki problem, ale przecież nie każda kobieta lubi i może nosić makijaż w każdym momencie swego życia, posiadanie pięknej cery jest więc wielkim komfortem. A co można zrobić gdy ma się przebarwienia? Niestety takich defektów niełatwo jest się pozbyć, dużo lepiej jest im zapobiegać. W tym celu przede wszystkim trzeba stosować silne kremy z filtrami, pamiętając, by nakładać je co dzień, a nie tylko latem i kiedy wychodzi się na plażę, wtedy zaś jest to szczególnie ważne. Najlepiej zaś byłoby w ogóle nie wystawiać twarzy na działanie słońca, na przykład nosząc kapelusz i chroniąc ją w cieniu. Pomoże to zachować równomierny koloryt skóry. A kiedy już przebarwienia się pojawiły, trzeba z nimi walczyć poprzez rozjaśnianie skóry. Można to osiągnąć, systematycznie stosując sok z cytryny, tj. przecierając nim zmiany, lub też używając kremów wybielających i rozjaśniających, najlepiej z apteki. Czasami jednak można nie zauważyć większych rezultatów takich działań, nawet jeśli poświęca się na to wiele czasu. Wówczas jedynym sposobem na skuteczne pozbycie się przebarwień są specjalistyczne, profesjonalne zabiegi. Nie musi to być od razu kosztowne usuwanie przebarwień laserowo (choć na pewno warto się na to zdecydować gdy dla kogoś jest to duży problem, a plamy są mocno widoczne), ale na przykład peeling medyczny czy mikrodermabrazja. Także peeling kawitacyjny i wiele innych zabiegów złuszczających mogą usunąć starą, przebarwioną skórę. Na pewno też warto często złuszczać skórę w domu.

Poza tym warto pamiętać, że pielęgnacja twarzy tylko wtedy daje dobre, pożądane rezultaty, jeśli jest systematyczna, a także dobrze dopasowana do potrzeb skóry. To ostatnie zwłaszcza jest ważne, gdyż nie da się osiągnąć dobrych rezultatów jeśli na przykład wysusza się dodatkowo już suchą z natury skórę. Wpierw więc trzeba dowiedzieć się, jaki posiada się typ skóry – a wcale nie tak łatwo jest to określić, zwłaszcza w niektórych przypadkach. Trzeba też pamiętać, że rodzaj skóry może zmienić się z czasem, na przykład w wyniku wieku czy zmian hormonalnych – z upływem czasu cera w większości przypadków staje się sucha. Trzeba mieć to na uwadze, gdyż oznacza to czasami konieczność zmiany swych przyzwyczajeń i kosmetyków – nie można myśleć, że skoro używa się jakichś kosmetyków od lat, to na pewno są one dobre dla skóry. Na szczęście w sklepach jest tak duży wybór produktów do pielęgnacji twarzy, że można znaleźć idealne dla siebie nawet jeśli ma się nietypowe wymagania. A jakie produkty warto wybrać? Trzeba pamiętać, że każda skóra potrzebuje trzech rzeczy: oczyszczania, złuszczania i nawilżania, każdy powinien więc mieć w swej łazience produkty do wszystkich tych zadań. Żadnego z tych zabiegów nie można pomijać – złuszczania potrzebuje nawet bardzo wrażliwa i delikatna cera, na przykład naczynkowa; także nawilżać trzeba nawet skórę bardzo mocno przetłuszczającą się. Ważna jest przy tym też oczywiście jakość kosmetyków, ale wcale nie oznacza to, że tylko z dobrymi produktami można osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty. Ważniejsze jest na przykład to, by były one wolne od alkoholu w składzie i miały ogólnie dobry skład, a także – by kupować je w zaufanych miejscach, na przykład w aptece.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here