Dobra odżywka do włosów

Codzienna pielęgnacja włosów nie powinna kończyć się na ich umyciu. Należy uzupełnić ją nałożeniem odżywki, która sprawi, że kosmyki będą piękne i błyszczące. Na sklepowych i aptecznych półkach znaleźć można wiele odżywek do włosów. Sprawia to, że czujemy się nieco zagubione i jest nam trudno zdecydować, która będzie najlepsza dla naszych włosów. Jakie kryteria brać więc pod uwagę przy jej zakupie?
Warto wybrać szampon i odżywkę z jednej linii produktowej, ponieważ ich wspólne stosowanie daje lepszy efekt końcowy. Pamiętajmy, aby nie mylić odżywki z maską do włosów. Ta pierwsza służy do pielęgnacji włosów i działa na ich zewnętrzne warstwy. Musi być nakładana po każdym myciu, gdyż efekt jej działania jest niwelowany przez szampon. Maska odżywia i odbudowuje włosy od wewnątrz, wystarczy, gdy zastosujemy ją raz na tydzień lub dwa.
Dobra odżywka do włosów, to taka, która odpowiada na potrzeby naszego typu włosów. Inaczej pielęgnować będziemy włosy zdrowe i lśniące, inaczej suche i zniszczone. Nawet jeśli jesteśmy zadowolone ze stanu naszych włosów, warto stosować delikatną odżywkę, która utrzyma je w dobrej kondycji. Jeśli jesteś posiadaczką włosów normalnych, możesz zdecydować się na odżywkę do spłukiwania lub bez. Jeśli farbujesz włosy, możesz wybrać odżywkę, która pomoże zachować ich intensywny kolor. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, gdy masz włosy suche lub przetłuszczające się. Te pierwsze na pewno polubią odżywki bez spłukiwania, natomiast do włosów przetłuszczających się najlepsze będą lekkie odżywki do spłukiwania, które nie obciążają nadmiernie włosów i skóry głowy.
Źle dobrana odżywka może powodować obciążenie włosów. Dzieje się tak, gdy w jej składzie znajdują się parabeny, alkohol i SLSy. Warto więc zapoznać się ze składem kosmetyku przed jego zakupem.
Jakie składniki powinna zawierać dobra odżywka do włosów? Włosy suche lubią takie substancje, jak miód, siemię lniane, aloes, czy kwas hialuronowy. Mają one zdolność do wiązana wewnątrz włosa wilgoci absorbowanej z zewnątrz. Sprawdzą się tu także naturalne oleje, odżywiające i chroniące włosy przed utratą wilgoci. Dla włosów suchych i zniszczonych, które są wysokoporowate, najlepiej sprawdzą się oleje nienasycone. Odżywka do włosów, które łatwo się przetłuszczają, musi zawierać substancje ograniczające produkcję sebum przez gruczoły łojowe. Przy tego typu włosach często konieczne jest codzienne mycie, ale dobrze dobrana odżywka może w dużym stopniu zredukować ten problem. Tak więc w składzie takiej odżywki może znaleźć się biała glinka, pokrzywa, mięta, aloes lub zielona herbata. Gdy dodatkowym problemem jest łupież, warto zadbać, by odżywka zawierała mocznik, siarkę lub kwas salicylowy, które pomogą w leczeniu tej przypadłości. Posiadaczki włosów normalnych mają dużo więcej możliwości. Kosmetyki do tego typu włosów zawierają różnego rodzaju oleje i ekstrakty roślinne oraz witaminy i składniki mineralne.
Na drogeryjnych półkach znajdziemy też inne produkty – odżywki regenerujące, przyspieszające wzrost włosów, czy przeznaczone do włosów kręconych lub prostowanych. Te pierwsze mogą mieć w składzie keratynę, która jest budulcem włosów i naturalne oleje, np. arganowy, kokosowy lub masło Shea. W przypadku włosów zniszczonych można zastosować profesjonalne odżywki do włosów, dostępne w sklepach fryzjerskich. Jakie składniki znajdziemy w odżywce wspomagającej wzrost włosów? Najczęściej będą to ekstrakty z roślin – rzepy, łopianu lub skrzypu polnego, jak również wyciąg z bursztynu, panthenol i witaminy A, E, F, H.
Właścicielki włosów kręconych często narzekają na problemy związane z ich układaniem, mogą więc zdecydować się na zakup odżywek przeznaczonych właśnie do tego typu włosów. Znajdziemy w nich masło Shea, lub wyciągi z awokado i aloesu. Efektem ich stosowania jest jednocześnie ułatwione rozczesywanie i modelowanie oraz poprawienie skrętu i zmniejszenie tendencji do puszenia się.
Włosy farbowane wymagają regeneracji oraz ochrony koloru. Dobra odżywka do włosów farbowanych zawiera m.in. glicerynę, proteiny, panthenol i witaminę E.
Czy dobrym pomysłem jest stosowanie odżywki bez spłukiwania? Czy nie będzie ona nadmiernie obciążać włosów? Rzeczywiście w przypadku włosów przetłuszczających się ich stosowanie nie jest najlepszym pomysłem. Sprawdzą się one jednak świetnie w przypadku
włosów kręconych, zapobiegając ich puszeniu i ułatwiając układanie. Warto pamiętać, że również odżywka do spłukiwania może obciążyć włosy – nie należy trzymać jej na włosach dłużej niż zaleca producent. Nie spotęguje to jej działania, a tylko niepotrzebnie obciąży włosy.
Dobra odżywka do włosów musi w pełni odpowiadać ich indywidualnym potrzebom. Warto więc dobrze przemyśleć jej zakup i śledzić nowości na rynku kosmetycznym. Nawet jeśli jesteś zadowolona ze swojej odżywki, spróbuj na jakiś czas zamienić ją na inną, ponieważ włosy przyzwyczajają się do jej składników i po kilku miesiącach nie daje już ona tak dobrych efektów. Po jakimś czasie możesz oczywiście wrócić do jej stosowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here