Elektrolity po treningu – jakie wybrać?

Odpowiedni poziom nawodnienia organizmu wpływa na szereg jego funkcji, w tym na prawidłową regenerację mięśni po treningu. To dlatego w trakcie ćwiczeń oraz po ich zakończeniu należy zadbać o to, aby dostarczyć składniki mineralne utracone w trakcie wysiłku. Sprawdź, jak uzupełnić elektrolity.

Elektrolity do picia, takie jak np. elektrolity w tabletkach musujących, napoje izotoniczne, woda mineralna o wysokiej zawartości składników mineralnych, izotonik własnej roboty z wody mineralnej, soli i miodu – te wszystkie napoje pomagają w utrzymaniu nawodnienia organizmu na prawidłowym poziomie. Jak wybrać ten najlepiej dopasowany do twoich potrzeb?

Elektrolity i ich funkcje

Wybierając elektrolity do picia, warto znać sposób ich działania i sprawdzić, czy preparat ma w swoim składzie odpowiednie minerały. Skutki niewystarczającego poziomu tych substancji są różnorakie, gdyż każdy elektrolit odpowiada za odrobinę inne procesy. Warto też wiedzieć, jak uzupełnić elektrolity w możliwie najszybszy i najskuteczniejszy sposób  w przypadku, gdyby wystąpiły objawy ich nieodpowiedniej zawartości. Do symptomów mogą należeć na przykład: uczucie znużenia, zmęczenia czy zaburzenia trawienia.

  • Sód bierze znaczący udział w regulacji poziomu nawodnienia organizmu, odgrywa ważną rolę podczas transportu wody do komórek ciała. To właśnie ten składnik jest w największej ilości tracony wraz z potem, na przykład w trakcie treningu.
  • Chlorki wspierają proces trawienia i biorą udział w tworzeniu kwasu solnego w żołądku.
  • Potas bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśniowego. Jest istotny dla utrzymywania ciśnienia krwi na prawidłowym poziomie. Wspomaga również pracę serca.
  • Magnez –jest niezbędny dla utrzymania równowagi elektrolitowej. Jest ważny dla zachowywania prawidłowych funkcji psychologicznych i odgrywa rolę podczas utrzymywania metabolizmu energetycznego na prawidłowym poziomie. Pełni też funkcje wspierające prawidłowe działanie układu nerwowego oraz mięśniowego, a także przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.
  • Wapń – wspomaga przekaźnictwo nerwowe i odgrywa rolę w procesach prawidłowego funkcjonowania mięśni, utrzymywania prawidłowego metabolizmu energetycznego organizmu, w przekazywaniu impulsów nerwowych. Pełni też funkcje związane z prawidłowym funkcjonowaniem enzymów trawiennych.

Jakie elektrolity do picia wybrać?

Podczas treningu wygodniejsze mogą być elektrolity w tabletkach musujących, które wystarczy rozpuścić w wodzie. W sklepach znajdziesz preparaty o zróżnicowanej zawartości składników mineralnych, którą należy dostosować do sposobu treningu. Jeśli ćwiczysz w wysokiej temperaturze lub twój trening jest długotrwały, pamiętaj aby później wypić wodę z rozpuszczonymi w niej elektrolitami. Pamiętaj także o tym, aby nawadniać się w trakcie treningu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here