Najczęstszą rzeczą jaką ludzie w sobie zmieniają jest kolor włosów. Od ponad XIX wieku kiedy zaczęto używać utleniaczy rozjaśniających włosy, przemysł kosmetyczny rozkwitł i na ryku mamy mnóstwo kolorowych specyfików, pozwalających na zmianę naszego wizerunku.
Najczęściej z koloryzacji korzystają kobiety, ale i panowie coraz bardziej się do niej przekonują, wiąże się to z faktem iż wypuszczanych jest coraz więcej farb, bądź szamponów koloryzujących więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Jeżeli jesteście ciekawi jak wygląda farbowanie włosów od podstaw to w tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.
1. Przegląd kremów, płukanek i farb do koloryzacji.
Na rynku tak jak zostało wspomniane wcześniej, istnieje mnóstwo kosmetyków z których możemy korzystać nie tylko jako profesjonalni fryzjerzy ale także laicy, farbujący włosy w domu. Warto przyjrzeć się każdemu z produktów, jeżeli chcemy zacząć przygodę ze zmianą koloru.
Szampon koloryzujący – często nazywany potocznie „szamponetką”. Zazwyczaj jest dostępny w pojedynczych, jednorazowych saszetkach. Taki preparat nakładamy na mokre włosy i myjemy nim głowę, możemy zostawić na kilka minut dla większego efektu, natomiast nie zalecane jest przekraczanie czasu, który jest podany na etykiecie. Szamponetka jest polecana jeżeli chcemy nadać naszemu kolorowi głębi, ma delikatny pigment i nie zawiera amoniaku, więc dla osób które po raz pierwszy chcą spróbować z koloryzacją -będzie odpowiednia. Koloryzacja szamponem zwykle utrzymuje się do kilku, bądź kilkunastu myć więc w razie nietrafionego koloru wystarczy kilka razy umyć włosy i nie będzie śladu.
Zalety:
– nie zawiera amoniaku i utleniaczy więc jest bezpieczna dla włosów i nie spowoduje ich zniszczenia
– przy odrostach sprawia, że są mało zauważalne
– pozwalają w delikatny sposób zmienić kolor włosów
Wady:
– nietrwałość koloru, zabieg trzeba systematycznie powtarzać
– nie pokrywają siwych włosów
– nie można nim rozjaśnić koloru włosów, gdyż nie wnika w jego strukturę tylko go „oblepia”
Krem do koloryzacji – jest podobny do szamponu koloryzującego bo także nie zawiera amoniaku, a w dodatku niektóre z nich pielęgnują włosy. Taka koloryzacja najbardziej sprawdzi się do włosów osłabionych, które są zbyt kruche na farbowanie zwykłą farbą do włosów.
Zalety:
– nie zawiera amoniaku i utleniaczy więc jest bezpieczny dla włosów
– pozwala w bardziej widoczny sposób zmienić kolor włosów
– koloryzacja utrzymuje się do 28 myć
– zawarte w nich składniki pielęgnacyjne wzmacniają włókno włosa od wewnątrz i na zewnątrz
Wady:
– koloryzacja jest nietrwała
– nie zawsze pokryją siwe włosy
– nie można nim drastycznie zmienić koloru włosów np. z czarnego na blond.
Farba – najbardziej trwała ze sposobów koloryzacji. Można nią dokonywać spektakularnych zmian w wizerunku naszych włosów a do tego jest niezmywalna. Ingeruje w strukturę włosa dlatego, w kwestii koloru wyjściowego nie ma ograniczeń.
Zalety:
– koloryzacja jest trwała, kolejna wymagana dopiero przy odrostach
– ma bardzo bogatą gamę kolorystyczną
– można nimi farbować bez ograniczeń (z czarnego na blond)
– w 100% pokryje siwe włosy
Wady:
– zawiera amoniak i utleniacze, które mogą niszczyć włosy
– w przypadku ściągnięcia/zmiany koloru wymagana jest dekoloryzacja u fryzjera
Na rynku kosmetycznym są także inne podobne produkty typu: pianki koloryzujące czy płukanki, które nadadzą odpowiedni odcień naszym włosom bądź też odświeżą kolor. Płukanki najczęściej stosują panie, posiadające włosy blond i żeby zniwelować żółty kolor, który pojawia się z czasem na pasmach – ochładzają go płukanką (fioletową bądź niebieską).
W ostatnim czasie nowością są spray’e retuszujące odrosty, które działają jak suchy szampon i doraźnie niwelują nasz naturalny kolor u nasady włosów.
2. Techniki koloryzacji: klasyka, ombre, baleyage.
Pierwszą i najbardziej znaną techniką koloryzacji jest klasyczne farbowanie włosów, czyli nakładanie jednego koloru na całe włosy i później na odrosty by utrzymać jednolity odcień. Taka technika najczęściej jest stosowana przez panie w domach, które same farbują sobie włosy. Jest najprostsza do wykonania a producenci farb wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientek, produkują farby z aplikatorami, które znacznie ułatwiają zmianę koloru w domowych warunkach. Koloryzacja klasyczna powinna znajdować się w ofercie każdego salonu bądź zakładu fryzjerskiego.
Kolejną techniką, można by rzec zapomnianą i uważaną za staroświecką jest baleyage (balejaż). Polega na rozświetleniu pojedynczych pasemek z wyjściowego koloru włosów i dodanie ciemniejszych w kolorze brązu bądź kasztanu. Taka koloryzacja doda trójwymiarowości fryzurze i nada jej objętości. Często stosowana na jasnych włosach dla uzyskania lepszego efektu.
Jedną z najbardziej popularnych technik w obecnych czasach jest koloryzacja ombre i sombre. Koloryzacja ombre polega na stopniowych rozjaśnianiu włosów od ciemniejszych u nasady do coraz bardziej jasnych na końcach. Może być dobierana w przeróżnych tonacjach i kolorach, przykładowo od ciemnego burgundu u nasady po marchewkowy rudy przy końcach. Koloryzacja sombre natomiast, różni się tym, że przejścia między kolorami są subtelniejsze i jaśniejsze pasemka można zastosować na całej długości włosów, by optycznie zwiększyć ich objętość.
3. Podsumowanie. Ważne informacje.
– Warto stopniowo rozjaśniać bądź przyciemniać kolor, niż zdecydować się na radykalną zmianę. Dzięki temu unikniesz rozczarowań i nieudanej koloryzacji.
– Pamiętaj by za każdym razem kiedy zmieniasz farbę na inną wykonać próbę uczuleniową ani nie przekraczać czasu farbowania podanego na opakowaniu.
– Jeżeli masz gęste i długie włosy, kup dwa opakowania. Lepiej żeby trochę farby zostało niż miało zabraknąć w trakcie.
– Jeżeli obawiasz się samodzielnego farbowania – idź do fryzjera.