Witaminy oraz minerały są nam potrzebne nie tylko do zachowania zdrowia, lecz także urody. Ich deficyty powodują, iż włosy stają się słabiutkie, kruche, suche, i w dodatku wypadają pełnymi garściami. Sprawdź, jakie witaminy na włosy należałoby włączyć do własnej diety. Wielokrotnie zdarza się, iż mimo używania właściwej pielęgnacji, włosy nieugięcie są w słabej kondycji. Zwykle jest to znak, iż przyczyna kłopotu leży w diecie. W wypadku takich problemów, jak wypadanie włosów, witaminy są Twoim największym przyjacielem. Po które z nich powinnaś sięgnąć oraz w jakich artykułach spożywczych możesz ich poszukiwać?
Witaminy na włosy – na wypadanie włosów, na wzmocnienie oraz wzrost
Żeby zdrowo rosnąć, Twoje włosy potrzebują witamin z grupy B i witamin A, E, H, D oraz C. Gdy zastanawiasz się, jaka witamina na włosy jest Ci niezbędna, podpowiadamy – wszelkie z wyszczególnionych. Każda z nich pełni wyjątkową funkcję oraz każda jest potrzebna do tego, aby Twoje włosy były zdrowe. Pamiętaj, iż zwiększając ich ilość w diecie, zobaczysz poprawę nie tylko w stanie fryzury – to także cenne witaminy dla skóry.
Jakie witaminy na wypadanie włosów? Witamina A
Jakiej witaminy brakuje, kiedy wypadają włosy? Prawdopodobnie witaminy A. Retinol (więc witamina A) na włosy działa podwójnie: gwarantuje sprawny metabolizm cebulek włosowych i metabolizm komórek zrogowaciałego nabłonka skóry głowy. To właśnie retinol odpowiada za to, iż kosmyki są silne oraz gęste. Jeśli w Twojej diecie znajduje się mało artykułów bogatych w witaminę A, możesz zauważyć u siebie symptomy jej deficytu. Kwalifikuje się do nich przede wszystkim: suche, kruche, wypadające włosy. Witaminy w takim przypadku powinny jak najszybciej odnaleźć się w Twojej diecie – jeśli stan niedoboru będzie się przedłużał, Twoje włosy mogą całkowicie przestać rosnąć oraz wychodzić pełnymi garściami! Witaminę A (oraz przy okazji pozostałe witaminy dla włosów) możesz odnaleźć w rozmaitych artykułach, zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak również roślinnego, między innymi w wątróbce oraz tłustych mięsach, jajach, pełnotłustym mleku, serze, maśle, pomidorach, papryce, marchewce oraz niemalże wszelkich zielonych warzywach liściastych.
Żeby szybko nadrobić braki, możesz także sięgnąć po suplementy diety, w tym po gotowe witaminy na wzmocnienie włosów. Jeśli obserwujesz wypadanie włosów u dzieci – witaminy, jakie możesz podać najmłodszym, powinnaś zawsze skonsultować z lekarzem.
Witaminy na wypadające włosy dla mężczyzn
Witamina D działa na włosy mężczyzn identycznie jak witamina A na włosy kobiet. Jeśli kłopotem mężczyzny jest wypadanie włosów, niedobór witaminy D może być tego przyczyną. Żeby uzupełnić jej braki, należałoby do diety włączyć ser oraz dbać o regularny, co najmniej piętnastominutowy kontakt ze słońcem.
Jak wzmocnić włosy?
Wypadające lub łamiące się włosy nie są kłopotem, jakiego nie można rozwiązać. Jest parę elementów, jakich uwzględnienie pozwala ci cieszyć się zdrową oraz pełną blasku fryzurą.
Witaminy oraz mikroelementy na włosy
Witaminy a włosy – jest między nimi duża zależność. Brak witamin okazuje się w stanie oraz formie włosa. Staje się on suchy, łamliwy, ma wrażliwe na rozdwojenia końcówki. Witamina A odgrywa ważną funkcję. Jej nadmiar jest jednakowo szkodliwy, jak brak. Zaburzenia w ilości tejże witaminy oddziałują niekorzystnie na włosy, skórę oraz wzrok.
Osoby z niedoborem witaminy A narzekają na wypadające włosy, jakie są także suche, delikatne oraz słabe. Skóra zmienia się, miejscami pojawia się hiperkeratoza, więc skóra ropuchy. Niedobór witaminy A może doprowadzić do nocnej ślepoty oraz zmian w rogówce. W odpowiedniej diecie na włosy nie może zabraknąć kwasu pantotenowego (witamina B5) i biotyny (niegdyś witamina H). Witaminy te przyczyniają się do wzrostu większej ilości włosów przez pobudzanie przyswajania witamin przez organizm oraz poprawę rozwoju komórek za ich pomocą.
Rozwój komórek jest wspierany także przez kwas foliowy. Witaminy te są bardzo istotne w wypadku osób zmagających się z wypadaniem włosów, gdyż w przeciwieństwie do pozostałych środków na łysienie działają one na podstawę problemu. Przez wzmacnianie cebulek włosów następuje obniżenie ich utraty, oraz włosy stają się mocniejsze oraz zdrowsze. Dodatkowo kwas pantotenowy spowalnia łysienie i wypadanie włosków w związku ze starzeniem się organizmu.
Witaminy B6 oraz B12 działają identycznie jak kwas pantotenowy, zapobiegając wypadaniu włosów oraz zachowując ich kolor.
Osoby chcące wzmocnić włosy oraz zatrzymać ich przesadne wypadanie, prócz witamin z grupy B powinny jeść także witaminy C oraz E. Witamina C jest przeciwutleniaczem oraz identycznie jak witamina E usprawnia krążenie w skórze głowy. Mikroelementy – od nich zależy to czy włosy będą rosły. Cynk, żelazo oraz miedź należy podawać w normalnej diecie. Zwłaszcza zalecane są osobom, jakie chcą zapuścić włosy. Mikroelementy przyspieszą ich wzrost. Deficyt cynku w organizmie powoduje hiperkeratozę skóry oraz przyspiesza wypadanie włosów.