Rodzaje wentylacji

0
3269

Wentylacja jest jedną z podstawowych instalacji, jakie powinny znaleźć się w każdym budynku mieszkalnym. Ma ona przede wszystkim wpływ na jakość powietrza, a przez to, również na zdrowie i komfort domowników. System ten polega w głównej mierze na wymianie zużytego powietrza na świeże, pochodzące z zewnątrz. Na rynku dostępnych jest kilka wariantów, dzięki czemu możemy optymalnie dostosować instalację do swoich potrzeb.

Naturalna

Najprostszym systemem wymiany powietrza w domu jest wentylacja naturalna. W związku z tym, jest ona najczęściej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach. W tym przypadku wykorzystuje się fizyczne prawo grawitacji. Intensywność wymiany powietrza jest uzależniona od pogody oraz pory roku, przez co system jest podatny na zmiany. Przez to również brakuje tutaj zbilansowanego cyklu obiegu powietrza oraz brak możliwości regulacji. Ten rodzaj wentylacji składa się z kanałów wywiewnych i kratek wentylacyjnych oraz jest podpinany do kominów. Jego użytkowanie jest bezpłatne, a same kanały nie wymagają czyszczenia. 

Mechaniczna

Wentylacja mechaniczna w boku jest inaczej nazywana również wymuszoną. Wymiana powietrza w tym przypadku jest skutkiem działania urządzenia wentylacyjnego, które z kolei jest napędzane silnikiem elektrycznym. Dzięki użyciu tego rodzaju mechanizmu, mamy możliwość regulacji przepływu powietrza, a to oznacza, że wentylacja jest znacznie skuteczniejsza od naturalnej. Z drugiej strony jednak, jej eksploatacja jest znacznie droższa niż w przypadku tej pierwszej. O plusach i minusach tego rozwiązania wspomniano na https://knowledge.co.pl/czy-warto-zakladac-wentylacje-mechaniczna-w-bloku/

Mieszająca

Inaczej jest nazywana strumieniową. Jej działanie polega na jak najszybszym rozcieńczeniu zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniu i wydaleniu go na zewnątrz. Niezbędny jest tutaj zatem układ nawiewników powietrza. Dzięki nim, jest możliwy do osiągnięcia efekt szybkiego napływu powietrza, powodujący jego ruch w całym pomieszczeniu. Warto także wspomnieć, że tego rodzaju układ umożliwia zarówno chłodzenie, jak i ogrzewanie wnętrz, co stanowi świetne rozwiązanie latem i zimą. Więcej informacji na jej temat można znaleźć na Portal Knowledge.co.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here