Podłoże w klatce dla chomika

Hodowanie chomika nie jest trudne i nie wymaga wielkiego zaangażowania, ale aby móc zapewnić gryzoniowi odpowiednie warunki codziennego bytowania, należy wybrać nie tylko dobrą klatkę, ale również wszelkie akcesoria, w których zwierzak będzie korzystać. Podstawą jest należyte podłoże w klatce. W sklepach ogrodniczych bez problemu można znaleźć różnego rodzaju trociny, naturalną ściółkę czy syntetyczne trociny prasowane w różnych kolorach. Jakie sprawdzą się najlepiej? Jeśli planujesz hodowlę chomika, przeczytaj koniecznie. 

Naturalny podkład do klatki z chomikiem 

Oczywiście, Twój chomik może mieć doskonałe warunki w klatce, jeśli podłożem jego domu będzie świeżo zerwana trawa czy sucha, naturalna słoma. Pamiętaj jednak, że mogą wywoływać one alergię i to nie tylko w przypadku gryzonia, ale również wszystkich domowników. Co więcej, tego rodzaju naturalne podłoże należy wymieniać regularnie, przynajmniej raz na 2-3 dni. Trawa szybko zwiędnie i co więcej, nie jest chłonna, więc nie jest dobrym materiałem, biorąc pod uwagę niwelowanie odchodów chomika. Przykry zapach z klatki nie jest jedynym dyskomfortem, bo pamiętać trzeba również o zbyt niskim komforcie funkcjonowania samego gryzonia. 

Trociny dla chomika 

W sklepie zoologicznym z powodzeniem znajdziesz różnego rodzaju gotowe trociny dla chomika do klatki. Możesz wybierać te naturalne, ale najlepiej o drobnej gramaturze. Zwróć tylko uwagę, czy nie wywołują uczulenia. Coraz więcej hodowców gryzoni stawia na syntetyczne trociny, które można kupić w różnych kolorach. To one są najbardziej chłonne, niwelują przykry zapach odchodów, a klatkę można sprzątać średnio raz na 2 tygodnie. W tym czasie chomik cieszy się doskonałą higieną i czystością w swoim domku. 

Co więcej, trociny dają gryzoniowi ogromne pole do popisu, jeśli weźmiemy pod uwagę jego naturalne zabawy czy zachowania. To w nich robi podkopy, formuje górki i norki. Gryzonie uwielbiają spać głęboko zakopane w trocinach. 

Kolorowe trociny nie wywołują uczulenia, są w pełni bezpieczne i pozwalają zachować czystość klatki przez długi czas. Ponadto, nawet jeśli ich cena jest nieco wyższa, to inwestycja szybko się zwraca, ponieważ taki podkład nie wymaga tak częstej wymiany. To również optymalna wygoda dla posiadacza chomika. 

Jakiego podkładu w klatce dla chomika nie należy stosować?

Pamiętaj, że nie każdy podkład może być dla chomika bezpieczny, a niektóre materiały wręcz stanowią dla gryzonia zagrożenie. Podkładem w klatce na pewno nie mogą być ścinki tkanin ani papier porwany na drobne kawałki. Zachodzi ogromne ryzyko, że chomik będzie je podgryzać, a nawet zjadać, co wiąże się z jego problemami zdrowotnymi. 

Co istotne, podkład w klatce chomika zawsze powinien być stosowany. Nie można dopuścić, aby gryzoń funkcjonował na plastikowej podstawie bez żadnego wypełnienia. Na szczęście, dobrej jakości trociny nie wiążą się z dużym wydatkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here