Jak sobie radzić z wypadającymi włosami

Istnieje wiele powodów, dla których włosy mogą wypadać. Niezależnie od tego, czy jest to tymczasowe, odwracalne, czy trwałe, istnieją sposoby, które można wziąć pod uwagę. Najważniejszym krokiem jest wizyta u lekarza, aby móc zdiagnozować przyczynę utraty włosów.
Utrata włosów spowodowana zmianami hormonalnymi, takimi jak ciąża lub menopauza, lub stres może nie wymagać żadnego leczenia. Zamiast tego wypadanie włosów prawdopodobnie zatrzyma się samo po dostosowaniu ciała do nowych warunków.
Niedobory składników odżywczych można zwykle wyeliminować poprzez zmianę diety, stosowanie suplementów oraz wskazówki lekarza lub zarejestrowanego dietetyka. Prowadzenie lekarza jest konieczne, jeżeli niedobór jest spowodowany przez stan zdrowia.
Wszelkie schorzenia prowadzące do utraty włosów powinny być leczone bezpośrednio w celu kompleksowego rozwiązania podstawowego problemu, a nie tylko jego objawów.
Istnieje wiele możliwych leków i metod leczenia wypadania włosów spowodowanych przez łysienie typu żeńskiego i inne. Aby otrzymać zadowalające rezultaty, może zaistnieć potrzeba zastosowania jednej lub kombinacji kilku terapii przez miesiące lub nawet lata.

Zdrowe nawyki na wypadanie włosów
Są inne rzeczy, które możesz zrobić w domu dla zdrowia włosów i skóry głowy. Takie podejście może być szczególnie pomocne, jeśli utrata włosów jest spowodowana stresem, uszkodzeniem włosów spowodowanym stylizacją włosów i niedoborami żywieniowymi.

Zmień swoje nawyki stylizacyjne
Trzymaj się z dala od ciasno związanych fryzur, takich jak warkocze, bułeczki lub końskie ogony. Włosy są niszczone poprzez ich skręcanie, prostowanie lub pocieranie podczas wycierania ręcznikiem. Delikatnie umyj włosy, w razie potrzeby stosując szampon na wypadanie włosów oraz zastosuj masaż skóry głowy. Masowanie głowy pod prysznicem poprawia przepływ krwi. Oznacza to lepsze środowisko do wzrostu włosów, ale także pomaga we wchłanianiu wszelkich używanych szamponów leczniczych. Następnie jedynie osusz go ręcznikiem, nie pocierając. W miarę możliwości pozostaw włosy do swobodnego wyschnięcia, a jeśli chcesz użyć suszarki, nastaw ją na zimny strumień powietrza.

Stosuj olejki eteryczne
Olejki eteryczne są cieczami pochodzącymi z niektórych roślin i używane przede wszystkim w aromaterapii i innych rodzajach medycyny alternatywnej. Olejek lawendowy był z powodzeniem stosowany przez niektórych ludzi z łysiną. Jednak nie ma wystarczających dowodów na to, że olejki eteryczne mogą leczyć łysienie lub przerzedzenie włosów. Jeśli zdecydujesz się na poddanie się temu zabiegowi, upewnij się, że przetestujesz niewielką ilość oleju na ramieniu i poczekasz 24 godziny, aby sprawdzić, czy pojawi się jakakolwiek reakcja. Zaczerwienienie, pokrzywka lub wysypka mogą wskazywać na reakcję alergiczną.

Zmień sposób odżywiania
Zwróć uwagę na jedzenie, które jesz i ile go jesz. Na przykład spożywanie różnorodnych pełnowartościowych pokarmów bogatych w witaminy i minerały pomoże wzmocnić obszary odpowiedzialne za odrastanie włosów. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć niedobór pewnych witamin, odwiedź swojego lekarza, aby zrobić badanie krwi i wyeliminuj inne problemy dietetyczne, takie jak zaburzenia odżywiania lub schorzenia, które mogą blokować wchłanianie składników odżywczych.

Dodaj żelazo i cynk
Rozważ również poproszenie swojego lekarza o suplementy żelaza i cynku. Naukowcy uważają, że niedobory tych witamin mogą prowadzić do utraty włosów, a właściwa suplementacja może pomóc w odwróceniu skutków wielu chorób, takich jak łysienie plackowate.
Ponownie, należy odwiedzić lekarza w celu zrobienia badania krwi, aby sprawdzić poziom tych witamin. We współpracy z lekarzem należy znaleźć odpowiednią dawkę w zależności od poziomu niedoboru. Nadmierna lub niepotrzebna suplementacja może być niebezpieczna.

Spróbuj akupunktury
Akupunktura jest formą medycyny chińskiej praktykowanej od tysięcy lat. Jej zastosowania są liczne, a niektórzy badacze uważają, że może pomóc w wypadaniu włosów. W jaki sposób? Igły umieszczone w skórze głowy mogą stymulować mieszki włosowe i sprzyjać odrastaniu włosów. W tej dziedzinie należy przeprowadzić dalsze badania, ale warto poprosić lekarza o skierowanie do licencjonowanego akupunkturzysty, jeśli zabieg ten wydaje się być dla ciebie atrakcyjny.

Zmniejsz poziom stresu
Podczas gdy uraz czy choroba mogą pojawić się nagle i niespodziewanie, gdy utrata włosów spowodowana jest nadmiernym i ciągłym stresem w twoim życiu, możesz sobie pomóc dzięki ćwiczeniom, takimi jak joga lub technikami takimi jak medytacja. Niektórzy badacze odkrywają alternatywne sposoby leczenia w odniesieniu do odwrócenia utraty włosów. Chodzi o to, że joga i medytacja mogą pomóc w regulacji cukru we krwi i poprawić krążenie, wspomagając odrastanie.

Na zakończenie
Poznanie powodów wypadania włosów u kobiet jest warte więcej badań niż jedynie ich wpływ na wygląd. Podczas gdy wiele schorzeń prowadzących do przejściowej utraty włosów zniknie bez leczenia lub z użyciem prostych, domowych sposobów i zmianie trybu życia, inne mogą być oznakami potencjalnie nieodwracalnych urazów lub schorzeń. Każdy może inaczej reagować na ten sam rodzaj terapii, dlatego kluczem jest rozpoczęcie jej raczej wcześniej niż później.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here