Jak działa tokarka do metalu

W ostatnich latach bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się tokarka uniwersalna do metalu. Jest wykorzystywana głównie w zakładach produkcyjnych oraz warsztatach.

Czym jest tokarka uniwersalna?

Można powiedzieć, że jest to podstawowe narzędzie pracy w przemyśle metalurgicznym. Każdy klient można znaleźć model spełniający jego oczekiwania, ponieważ wybór jest naprawdę bardzo duży. Jeżeli chodzi o obróbkę innych materiałów to tokarka uniwersalna do metalu sprawdzi się bardzo dobrze. Przykładowo jest ona wykorzystywana również do obróbki grafitu. Ważna jest także wygoda użytkowania tokarek uniwersalnych, która w pewnym stopniu zależy od możliwości spersonalizowania wyposażenia. Cechą charakterystyczną tokarek jest szeroki zakres posuwów oraz gwintów. Należy pamiętać, żeby podczas obróbki metalu drgania były jak najmniejsze. Z tego powodu producenci często dodają do zestawu podtrzymkę stałą oraz ruchomą. Między wrzecionem i konikiem należy umieścić przedmiot, który będzie obrabiany.

Czym się różnią tokarki?

Tokarki różnią się przede wszystkim średnicą otworu wrzeciona, ale ich konstrukcja w rzeczywistości jest bardzo podobna. W trakcie obróbki przedmiot wykonuje główny ruch obrotowy, natomiast narzędzie w tym czasie wykonuje ruch posuwowy. Tokarki uniwersalne sprawdzą się dobrze również przy obróbce innych przedmiotów. Prawda jest taka, że w każdym zakładzie produkcyjnym powinna się znaleźć dobrej jakości tokarka. Wyróżniamy tokarki bezkłowe oraz kłowe. W przypadku obróbki elementów, które są w całości zabudowane lepiej sprawdzą się tokarki bezkłowe.

Automatyzacja produkcji

Ważna jest także automatyzacja produkcji, ponieważ od tego głównie zależą zyski przedsiębiorstwa. Głowicę rewolwerową posiadają tokarki rewolwerowe do metalu. Z kolei tokarki tarczowe najlepiej sprawdzą się przy obróbce przedmiotów o dużej średnicy. Takie urządzenia można z reguły spotkać w zakładach metalurgicznych i cynkowniach ogniowych. Tokarki uniwersalne znajdują się w ofercie większości firm produkujących obrabiarki do metalu. Służą one do precyzyjnej obróbki metalu. Toczenie to po prostu połączenie ruchu linowego oraz ruchu obrotowego. Zastosowanie tokarek jest szerokie, ale najczęściej używa się ich do obróbki drewna lub metalu. Dzięki tym urządzeniom możliwe jest stworzenie wielu produktów o różnych kształtach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here