Nieleczona cukrzyca może prowadzić do neuropatii cukrzycowej
fot. Pixabay.com

Mrowienie dłoni i stóp oraz swędzenie – na te symptomy powinien być wrażliwy każdy diabetyk. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych zaburzeń układu nerwowego. Jakie są przyczyny neuropatii cukrzycowej? Jak jej zapobiegać? Jak leczyć?

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/neuropatia-cukrzycowa-objawy-przyczyny-i-leczenie/

Co przyczynia się do neuropatii cukrzycowej?

Powikłania związane ze zbyt dużym stężeniem cukru we krwi są bardzo szerokie. Pod jego wpływem cierpieć może również układ nerwowy. Hiperglikemia upośledza budowę włókien nerwowych oraz zaburza przesyłanie impulsów nerwowych.

Dodatkowe czynniki ryzyka to:

  • palenie papierosów;
  • nadużywanie alkoholu;
  • zbyt wysokie stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi;
  • czynniki genetyczne.

Jak objawia się neuropatia cukrzycowa?

Na początku może nie dawać żadnych zewnętrznych objawów. Zdiagnozować jej postać utajoną można tylko wykonując specjalne badania działań włókien nerwowych. Z czasem, w zależności od tego, jaka ilość włókien została zajęta, mogą pojawić się następujące objawy:

  • zaburzenia czucia – zimna, gorąca, bólu, dotyku;
  • drętwienie, mrowienie, pieczenie kończyn;
  • ból w różnych miejscach ciała – piekący, rwący, tępy czy palący;
  • zmniejszenie siły lub zanik mięśni;
  • sucha i blada skóra, zmniejszona potliwość, trudności z gojeniem się ran, zimne stopy, owrzodzenia.

Jak leczyć neuropatię cukrzycową?

Leczenie neuropatii przebiega dwutorowo. Po pierwsze proces leczenia skupia się na usunięciu przyczyny, czyli wyrównaniu poziomu glukozy we krwi. Jeśli poziom cukru ustabilizuje się, objawy neuropatii zaczną się również zmniejszać. Natomiast jeśli chodzi o leczenie objawowe często stosuje się leczenie przeciwbólowe, przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Można stosować również akupunkturę czy fizykoterapię. Jedno jest pewne, powikłania związane ze zbyt dużym stężeniem glukozy we krwi, dotykają zarówno obwodowego jak i autonomicznego układu nerwowego. Ważne jest więc działanie zarówno na polu walki z przyczyną, jak i objawami choroby. Dlatego nie należy ignorować żadnych wskazówek lekarza i dokładnie stosować się do jego zaleceń.

Zobacz też: http://www.alterstyl.pl/nefropatia-cukrzycowa-czym-jest-jak-ja-leczyc-i-zapobiegac/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here