Dobra fryzura - dobre samopoczucie

Dawne porzekadło mówi, że dobry wygląd może kobieta uzyskać przede wszystkim mając eleganckie buty i piękną fryzurę. Reszta to tylko dodatki. Może jest w tym trochę prawdy.

Każda kobieta pragnie mieć modne uczesanie, najlepiej według wzoru z najnowszego katalogu. Ale panie nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że nie każda fryzura jest odpowiednia dla danego typu urody. Najlepiej więc zasięgnąć porady u wizażysty lub fryzjera. Taki specjalista potrafi zrobić dobór fryzury biorąc pod uwagę wiele czynników. Stara się uwypuklić atrakcyjne cechy wyglądu i w miarę możliwości zatuszować jego niedoskonałości.
Przede wszystkim zależy to od owalu twarzy, rozstawu oczu, wielkości nosa czy podbródka. Na przykład twarz okrągłą można optycznie skorygować półkrótką fryzurą osłaniającą boki twarzy. Nazbyt wydatny nos będzie mniej widoczny przy obfitej grzywce. Twarz pociągła najlepiej prezentuje się w otoczeniu puszystych mocno skręconych włosów. Nadmiernie widoczne kości policzkowe znikają pod odpowiednio wycieniowanymi „pazurkami”. Ostre rysy tuszuje się poprzez gładkie fryzury miękko okalające twarz. Jest jeszcze wiele takich zabiegów, które pozwalają na dobór fryzury do indywidualnych potrzeb. Wiele pań ceni sobie oryginalność, dla nich mogą być odpowiednie fryzury asymetryczne.

Doświadczony fryzjer najlepiej oceni w jakiej fryzurze będzie klientka wyglądała najkorzystniej. Potrafi też tak przyciąć włosy, aby można było z nich zrobić uczesanie na co dzień, jak też na specjalne okazje. Najwięcej możliwości dają włosy długie. Do pracy lub zajęć domowych można je spiąć w „koński ogon” lub zapleść w modny w tym sezonie warkocz. Na wystawne przyjęcie albo bal sylwestrowy upina się włosy w oryginalny kok, lub modeluje się w piękne loki. Dobór fryzury krótkiej jest trochę trudniejszy. W tym wypadku trzeba zdecydować, jak podkreślić kształt głowy odpowiednim krojem włosów.

Ostateczny efekt uczesania zależy też od koloru włosów. Jeśli ich barwa jest mało atrakcyjna, dobrze jest ożywić je koloryzującym szamponem lub farbą. Najlepiej zastosować kilka odcieni z gamy kolorystycznej, aby osiągnąć wygląd zbliżony do naturalnego. Oczywiście kolor włosów musi być dobrze dobrany do karnacji skóry. Przy cerze jasnej lepiej unikać ciemnych brązów lub czerni. Naturalna brunetka o smagłej twarzy nie będzie wyglądała korzystnie we włosach blond. Dla kobiet w starszym wieku trzeba dobrać farbę mniej intensywną, najważniejsze jest aby pokryła ona siwe odrosty.

Nie tylko kobiety dbają o swój wizerunek. Również mężczyźni chcą wyglądać elegancko i modnie. W tym sezonie preferuje się włosy bardzo krótkie, mocno wycieniowane lub nawet wygolone po bokach. Ale taka fryzura też nie do każdego pana pasuje. Dobór fryzury musi uwzględniać cechy indywidualne np. typ temperamentu, rodzaj pracy zawodowej. Najlepiej nie kierować się bezkrytycznie panującą modą, lecz zadbać o własny styl i oryginalność.

Odpowiedni dobór fryzury ma znaczny wpływ na dobre samopoczucie. Przede wszystkim wykonanie fryzury w domu nie powinno się wiązać z kłopotliwymi zabiegami takimi jak nakręcanie na wałki, czy też poświęcanie sporo czasu na modelowanie. Z kolei spryskiwanie dużą ilością lakieru nie wpływa dobrze na kondycję włosów. Dobrze przycięte włosy pozwalają na szybkie ich uczesanie przed wyjściem do pracy.
Jest to bardzo ważne w dobie natłoku zajęć zawodowych, stałego pośpiechu i związanego z tym stresu. Jeśli atrakcyjną fryzurę można osiągnąć prze kilka ruchów grzebieniem, pomaga to uzyskać dobry nastrój przed wyjściem z domu.

Równie ważny jest dobór fryzury dla dzieci. Dziewczynki bardzo lubą mieć włosy długie, jednak nie dobrze jest, jeśli noszą je rozpuszczone podczas lekcji w szkole lub odrabiania prac domowych. Włosy opadają na oczy ograniczając pole widzenia, przez co psuje się wzrok. Przed wyjściem do szkoły rodzice powinni córeczkom upiąć włosy w kucyki, „koński ogon” albo zapleść warkoczyki lub koszyczki. Wymaga to trochę czasu, ale warto go poświęcić dla dobra dziecka. Dzieci uprawiające aktywnie sport w ogóle nie powinny mieć długich włosów. Podczas dużego wysiłku pot zwilża włosy i łatwo o przeziębienie. Podczas pływania woda przedostaje się pod czepek i zawsze jest sporo kłopotów z dosuszeniem włosów przed wyjściem z pływalni w okresie jesiennym i zimowym.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nawet najlepszy dobór fryzury nie poprawi wyglądu przy złej kondycji włosów. Z włosów kruchych lub przetłuszczonych trudno jest wykonać atrakcyjną fryzurę. Powinny one być dobrze utrzymane, w czym pomagają atestowane szampony, odżywki. Ale nie tylko, na kondycję włosów ma również wpływ prawidłowe odżywianie, bogate w witaminy i produkty zawierające kolagen, jak np. galaretki owocowe lub rybne. Wtedy włosy są sprężyste, odporne na przesuszanie i wypadanie. Jeśli zastosuje się właściwą pielęgnację – częste mycie, suszenie niezbyt gorącym strumieniem powietrza oraz codzienne szczotkowanie, włosy będą puszyste i lśniące.

Warto zadbać o wygląd swoich włosów aby w dobrze dobranej i wykonanej fryzurze czuć się komfortowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here