Jaka fryzura pasuje do Ciebie najlepiej?

Dopasowując fryzurę do kształtu naszej twarzy kierujemy się głównie geometrią. To ona sprawia że stylitom jest łatwiej dobrać odpowiedni rodzaj strzyżenia, a tym samym sprostać wymaganiom swoich klientów.
Powiązanie między fryzurą a kształtem twarzy to prosta zależność, która pozwala podkreślić atuty oraz ukryć mankamenty naszego wyglądu.
Dobrze dobrana fryzura potrafi złagodzić rysy twarzy, odświeżyć nasz wygląd, a nawet odjąć lat.

Jak określić kształt swojej twarzy?
Dobór fryzury do kształtu twarzy jest niezwykle istotny, do określenia go możemy wykorzystać domowe sposoby. Dzięki określeniu swojego kształtu możemy mieć łatwiej nie tylko na polu układania fryzur, ale także w doborze makijażu.
Należy na początek dokonać pomiarów, najlepiej przed lustrem. Zmierz linijką szerokość twarzy przykładając ją do kości policzkowych. Szerokość linii szczęki, w najszerszym punkcie. Czoło, pomiędzy linią brwi, a krawędzią włosów, w najszerszym punkcie. Wysokość twarzy, zaczynając od krawędzi włosów, aż do linii podbródka. Miarę można przenieść na kartkę papieru.

Jeżeli długość stanowi około 1,5 miary szerokości, jest to twarz owalna. Twarz okrągła ma niemal tą samą długość jak i szerokość.
Kiedy miara długości jest wyraźnie dłuższa niż miara szerokości, mamy do czynienia z twarzą prostokątną lub podłużną.

Można także ustalić kontur na podstawie zdjęcia. Zaczesując włosy maksymalnie do tyłu, spinając spinką lub mocząc wodą i przekładając je do tyłu, zrobić zdjęcie z twarzą w prost do aparatu. Dla ułatwienia zdjęcie można wydrukować i zaznaczyć linię twarzy.
Dobrym pomysłem może okazać się również zaczesanie włosów do tyłu i przyjrzenie się sobie w lustrze lub obrysowanie konturów szminką na tafli lustra.

Jakie kształty twarzy wyróżniamy i co jest dla nich odpowiednie?
Twarz trójkątna (w kształcie serca) – szerokie czoło i wystające kości policzkowe oraz dolna część twarzy znacznie węższa od górnej. Często ma charakterystyczny spiczasty podbródek i wysokie, szerokie czoło.

Najlepszymi fryzurami dla tego typu twarzy będą mocno wycieniowane i strzępione cięcia, które poszerzą dolną część twarzy. Włosy o średniej długości, sprawdzi się klasyczny bob z lekkimi falami. W tym przypadku pasuje asymetryczna grzywka opadająca na jeden bok lub luźne kosmyki po bokach. Dłuższe włosy, lub krótkie cięcia typu pixie mogą narobić więcej krzywdy niż pożytku.
W przypadku panów, dobrą alternatywą grzywki będzie popracowanie nad brodą, która optycznie wygładzi ostrą krawędź podbródka. Idealne będą także lekko dłuższe włosy w nieładzie. Należy unikać nadmiernego odsłaniania czoła.

Twarz owalna – szczęśliwcy z tym typem twarzy mogą pozwolić sobie praktycznie na każdą fryzurę. Należy jednak zbytnio nie szaleć z doborem fryzury, ponieważ zbyt szeroka może zaburzyć idealne proporcje i zbliżyć nas do twarzy okrągłej. Najlepiej sprawdzają się proste włosy bez zbędnego cieniowania. Niekorzystne mogą okazać się wszelkie asymetryczne cięcia, zaburzające idealny kształt twarzy. Jeżeli chodzi o grzywkę i możliwe upięcia, można pozwolić sobie na dowolność.

Twarz kwadratowa – charakterystyczne wystające kości policzkowe, wyraźnie zaznaczone na szczęce kąty i zazwyczaj niskie czoło. Pamiętać trzeba, aby nie poszerzyć przypadkiem twarzy, bo może to wyglądać tragicznie. Najlepiej, jeśli fryzura jest delikatnie asymetryczna, wycieniowana i lekko nachodząca na twarz, bo wówczas odciąga wzrok od wydatnej żuchwy. Dobrze jest też skierować włosy całkiem do tyłu co optycznie wysmukli rysy. Wszelkie proste grzywki i proste, ulizane fryzury nie będą wyglądały korzystnie.
W przypadku męskiego cięcia należy trzymać boki krótko ostrzyżone, górę zaś zostawić dłuższą, lekko uniesioną.

Twarz prostokątna (podłużna) – tutaj unikać należy fryzury bez grzywki, długich prostych włosów i koków na czubku głowy. Patrząc na to, że twarz jest już długa i szczupła nie możemy jej dodatkowo wydłużać. Wyraźnie wydłużone jest też czoło i broda. W tym przypadku należy zadbać o objętość włosów, na przykład nosząc romantyczne loki. Najlepsze będą włosy połdługie, odpowiednio wycieniowane i pofalowane.
Panowie powinni skupić się na nieco dłuższych włosach po bokach niż w przypadku twarzy kwadratowej. Ważne też jest, aby nie zapuszczać zarostu, który niepotrzebnie wydłuży twarz.

Twarz okrągła – niezbyt wysokie czoło, pełne policzki i brak zarysowanych kości policzkowych, aby nie wyglądać jak księżyc w pełni, należy stawiać na ciecia mocno pocieniowane, które wyszczuplą twarz. Długie i finezyjne fryzury z asymetryczną grzywką sprawdzą się tutaj idealnie. Można nosić także włosy krótkie, ale tylko odpowiednio stylizowane – mocno zwichrzone, podniesione i natapirowane, przy których twarz będzie wydawała się mniej zaokrąglona. Najważniejsza w tym typie jest objętość fryzury.
Mężczyźni mogą pozwolić sobie na fryzury podobne jak w twarzy kwadratowej, czyli dłuższe na górze i krótsze po bokach. Należy jednak dodać fryzurze lekkich fal, nierówności i zawijasów, dzięki którym twarz wyda się mniej pulchna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here