Internet symetryczny vs asymetryczny

W ostatnich latach znacząco poszerzyło się grono użytkowników Internetu. Co więcej, korzystamy z niego już nie tylko do przesyłania maili i ściągania plików, ale również w celu przeglądania filmów w wysokiej rozdzielczości lub grania w gry online. Obecnie decydując się na konkretną ofertę operatora, można trafić na łącze symetryczne lub na łącze asymetryczne. Czym one się różnią i na które z nich warto postawić, mając na myśli najszybszy Internet?

Łącza asymetryczne

Łącza asymetryczne są najczęściej oferowanymi przez operatorów łączami. Ich zaletą jest stabilność, ale wadą to, że mają ograniczoną prędkość wysyłania danych, która jest często od kilku do kilkunastu razy niższa od prędkości pobierania danych (nie jest to zatem najszybszy Internet w ofercie). Ma to znaczenie, gdy udostępnia się dane innym użytkownikom. Przy dużych plikach czas oczekiwania na przesłanie można liczyć w takim przypadku nie tylko w minutach, ale niekiedy również w godzinach. Łącze asymetryczne jest jednocześnie rozwiązaniem tańszym ze względu na powszechność jego występowania w ofercie większości operatorów Internetu.

Łącza symetryczne

Łącza symetryczne to takie, w których prędkość pobierania i wysyłania danych są niemal takie same. Są one oparte zwykle o światłowód, który pozwala na osiąganie dużych prędkości nie tylko przy pobieraniu, ale również przy udostępnianiu danych. Jest to bardzo ważne, szczególnie gdy z łącza korzysta jednocześnie kilku lub kilkunastu użytkowników albo gdy przesyłane pliki są na tyle duże, że oczekiwałoby się na ich wysłanie godzinami.

Kiedy wybrać Internet symetryczny?

Internet symetryczny jest lepszym rozwiązaniem dla osób, które przesyłają dużo danych – np. pracujących w pracowni projektowej czy też przygotowujących prezentacje multimedialne, szczególnie gdy korzysta z niego pracodawca, który zatrudnia u siebie w biurze od kilku do kilkunastu pracowników. Dzielenie prędkości wysyłania na kilka osób może spowodować trudności w prowadzeniu biznesu. Internet symetryczny, czyli najszybszy Internet, sprawdzi się jednak także wśród gamerów, którzy przesyłają dużo danych od siebie w trakcie rozgrywki online. Biorąc dodatkowo pod uwagę, że łączem symetrycznym jest zwykle światłowód, uzyskuje się również Internet charakteryzujący się dużą stabilnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here